1.062.087

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig
Új könyv

Zsidóság a magyar nemzetépítésben a numerus clausus előtt és azután

Tartalom

A tanulmányt Pierre Bourdieu ikonikus szociológiai folyóirata, az Actes de la Recherche en Sciences Sociales közölte franciául két részletben 1978-ban és 1980-ban. (A dátumok és a hely kapcsolata érthető, az annál kevésbé, hogy csak most olvashatjuk magyarul és itthon, ahol felfedezései erősen hiányoztak a soá úgynevezett gyászmunkájának diskurzusából.)
A két emigráns szociológus meglátásai és statisztikai alapozottságú elemzései ma is újszerűnek hatnak. Megvilágítják a magyar zsidóság egyedu¨lállóan kreatív "kivirágzásának" társadalomtörténeti köru¨lményeit, többek között a nyitott befogadást, amely a modern nemzetépítés korában jellemezte "polgárhiányos" társadalmunkat. (Karády Viktor később "asszimilációs szerződésként" definiálta a kölcsönösen előnyös egyu¨ttműködést a betelepu¨lt zsidók és az uralkodó liberális nemesség között.) Így válhatott a nyugat-európaia­san "elnemzetiesedő", magyar tudatú zsidóság sikere a nemzetállam sikerévé.
A rendkívu¨li eredmény azonban - korántsem paradoxonként - megágyazott a később bekövetkezett kegyetlen "kiszántás"-nak ebből a progresszivitásnak oly tágas lehetőségeket nyitó televényből. A tragikus fordulat a Monarchia fölbomlása és a kudarcos forradalmak után következett be. A keresztény kurzus antiszemita hisztériája a zsidóságból partner helyett ellenségképet formált, az országcsonkulás bűnbakját, és jogfosztó, "őrségváltó", valóságos rablópolitikát indított ellene. Ennek volt egyik első stációja az 1920-as egyetemi numerus clausus.
A könyv úttörő kutatásai a tudástőke megszerzése problémája köré szerveződtek. Az itt kikényszerített egyenlőtlenségek rendszere torzította ugyanis el a középosztályon belu¨li versenyhelyzeteket, normává emelve a diszkriminációt, ami a zsidótörvényekhez és legvégu¨l Auschwitzba vezetett.
A könyv mottója Ady nem eléggé idézett "Korrobori" című cikke, a zsidó-magyar viszony látnoki látlelete. A szociológusok adatgyűjtései és következtetései mintegy a költői víziót fordították a szaktudomány nyelvére, remélhetőleg mindnyájunk tudását újra­alapozva.
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
Zsidóság a magyar nemzetépítésben a numerus clausus előtt és azután

Olvasatlan példány

Állapot: Új
4.420 Ft
3.757,-Ft
Kosárba
Kuponos kedvezmény ezen könyv esetében nem vehető igénybe.