Előszó
ELŐSZÓ ÉS KÖSZÖNETNYILVÁNÍTÁS
Valószínűleg nem magától értetődő, hogy a Néprajzi Múzeum gyűjteményében zsidó tárgyakat is őriz. Ez a kötet azt a feladatot vállalta magára, hogy felkutassa, számba vegye, összegyűjtse a róluk fellelhető információkat, és a Néprajzi Múzeum tárgykatalógusainak sorozatában az érdeklődők elé tárja ezeket a Magyarországról, illetve a világ különböző részeiből származó tárgyakat. A tárgyközpontú bemutatás feltárja a zsidó „gyűjtemény" sajátosságait, kialakulásának történetét, és megkísérli elhelyezni ezt a kollekciót a múzeum gyűjteményének egészében.
Hogy ezt a kötetet kezében tarthatja az olvasó, igazi csapatmunka eredménye. Közvetlen előzménye a 2014-2015-ben a Néprajzi Múzeumban, majd 2016-ban a Párizsi Magyar Intézetben, illetve a Nagyatádi Városi Múzeumban megrendezett Kő kövön. Töredékek a magyar vidéki zsidóság kultúrájából című kiállítás volt. A szerző/szerkesztő itt szeretne köszönetet mondani a kiállítást létrehozó kurátortársainak, Bata Tímeának, Gebauer Hangának és Sedlmayr Krisztinának, akiknek áldozatos munkája nemcsak a kiállítás megteremtésében, hanem e kötet összeállításában is nagy segítséget jelentett. A tárgyak válogatása, az elveszettnek hitt vagy éppen egyáltalán nem ismert tárgyak felkutatása Szekrényesy Réka érdeme, aki még a szerkesztés utolsó (utáni) pillanataiban is talált új tárgyakat a múzeum különböző gyűjteményeiben.
Rendhagyó ez a kötet abból a szempontból, hogy a „hagyományos", a gyűjteményt bemutató bevezető tanulmány mellett helyet kapott benne egy egyetlen tárgyat, a pápai Beteglátogató Egylet (Bikur Holim) adománykönyvét bemutató és különböző kontextusait megvilágító tanulmány, amely Bányai Viktória és Komoróczy Szonja Ráhel munkája. Ők vállalták a teljes kötet szakmai lektorálását, a héber szövegek fordítását, értelmezését és ellenőrzését, áldozatos kutatómunkájukat és hasznos tanácsaikat ezúton is köszönöm. Az adománykönyves cikk szakmai lektorálását Toronyi Zsuzsanna végezte. Az adománykönyvet bemutató tanulmány mellett a kötet digitális melléklete (USB-drive) a kiállításban megismert, az adománykönyvet más szempontból körüljáró, a pápai zsidóság életét feltáró digitális installáció adaptációja, amely Csík-Kovács Zoltán munkája.
Nem készülhetett volna el a kötet ilyen minőségben a Néprajzi Múzeum restaurátorainak áldozatos munkája nélkül, akik a raktárakból előkerült tárgyakat kiállítható és fotózható állapotba hozták. Az adománykönyv restaurálását és mindennek pontos dokumentálását Nemes Takách László végezte. Köszönet Balázs Gyulának, Csikós Csillának, Forgó Erikának, Perger Katalinnak és Tumpek Etának a tárgyak rendbehozataláért. A tárgyak fotózása Sarnyai Krisztina érdeme. A Magyar Zsidó Múzeum és Levéltár tárgyfotókat bocsátott rendelkezésünkre.
A szövegeket Krasznai Kata gondozta, a lelkiismeretes angol fordítást Rachel Maltesének és Komoróczy Szonja Ráhelnek köszönöm. S hogy esztétikailag ilyen igényes kötetet vehet kezébe az olvasó, Gerhes Gábor és Medve Zsuzsa érdeme, akik a grafikai tervezést és a nyomdai előkészítést végezték.
Végezetül köszönet a Néprajzi Múzeumnak és főigazgatójának, Kemecsi Lajosnak, hogy lehetővé tette a kötet megjelentetését.
Budapest, 2016. november 30.
Szarvas Zsuzsa
Vissza