Előszó
Egy olyan könyv kerül az olvasók kezébe, amely egyszerre tárja fel egy város - Baja - zsidó közösségének több mint száz éves múltját, illetve mutatja be a felekezet intézményei közül az általa szervezett és fenntartott iskoláinak történetét.
E vállalkozásában betekintést nyújt az izraelita hitfelekezet vallásos életébe, a hitfelekezet családjainak, tagjainak törekvéseibe.
Történelmi, művelődéstörténeti visszatekintés nyomán felvillantja a több ezer éves zsidó vallás örökérvényű törvényeit, ezen belül és ezzel együtt megismerteti az olvasóval a magyar - a bajai - hitfelekezet által is képviselt és megvalósított értékeket.
A történeti jellegű munkában kellő összhang érvényesül az általánosítás és az azt részletező elemzés között. A mellékletek és a táblázatok értékesebbé, érdekesebbé, valamint áttekinthetőbbé teszik az összefüggéseket. Fő célja - és ennek maradéktalanul eleget is tesz - a bajai zsidó felekezeti iskolák létesítésének, működésüknek és megszűnésüknek kronológiai bemutatása, létezésük feldolgozása.
Eredeti források felhasználásával - levéltári dokumentumok, iskolai évkönyvek - tárgyszerűen és szakszerűen mutatja be a szerző, hogy miként hozta létre a bajai hitfelekezet óvodáját, elemi fiú- és leány népiskoláit, polgári fiú- és leányiskoláit.
A megvalósítás folyamatának bemutatásaként megjelenik az olvasó előtt a hitközség tagjainak áldozatkészsége, áldozatvállalása. Jól érzékelteti azt, hogy a zsidó intézmények nem elzárt szigetei a város egészének, hanem azok a különböző helyi értékeknek is a megvalósítói.
Az országos hírű kereskedő város, az elismert szellemi élet és szolgáltatás nem válhatott volna azzá a művelt, iskolázott, nagy szakértelemmel bíró zsidó kereskedők és értelmiségiek nélkül.
A tanintézetek oktató-nevelő munkájában meghatározó szerepe volt a hitéletre való felkészítésnek. A könyv jól tárja elénk a zsidó vallás több ezer éves hittételeinek céltudatos tanítását, a tanulóifjúsággal való elfogadtatását. Ezek közül emelem ki a név szerint is számolatlanul felsorolt hittársunk szerepvállalását, az ügy iránt vállalt elkötelezettségeiket. Azokról szól a könyv, akik már befejezték evilági feladatuk teljesítését. A zsidó vallás szerint nincsenek névtelen halottak, valamennyiünk feladata emléket állítani halottainknak. E munkában rendkívül sok alkotó hittestvérem neve, munkájának méltatása szerepel, eleget téve a megemlítésnek és megemlékezésnek.
Vissza