Előszó
A természetfotózás egyre népszerűbb! \ Nemcsak azért, mert divatba jött, hanem mert a nagybetűs Természet környezetvédelmi szempontból is egyre fontosabb téma. A betondzsungelben élő városi emberek...
Tovább
Előszó
A természetfotózás egyre népszerűbb! \ Nemcsak azért, mert divatba jött, hanem mert a nagybetűs Természet környezetvédelmi szempontból is egyre fontosabb téma. A betondzsungelben élő városi emberek mind jobban vágynak vissza korábbi, genetikailag kódolt életterükbe. Az első, természetet ábrázoló fotográfia camera obscura segítségével 1827-ben készült. Régen volt. Abban az időben a fotográfiával kísérletezőknek ismerniük kellett a fizika, optika, kémia legújabb eredményeit, hogy egyáltalán létre tudják hozni a képet.
Ma, amikor a fotó világában sok minden megváltozott és a földgömb szinte minden részén azonos technikai feltételek állnak rendelkezésre, a téma kiválasztása, megfogalmazása, a kreativitás kerül előtérbe. Egy téma, helyszín, napszak, képkivágás, objektív, vagy éppen a film kiválasztása is az alkotás folyamatához tartozik. Az egyéni látásmód, a művészi önkifejezés az, amely kiemelkedő elismerést hozhat alkotója számára. Hogy mitől jó egy természetfotó? Nehéz erre válaszolni, hiszen a kötelező tartalmi, technikai és etikai elvárások mellett a kép megítélését erősen befolyásolja az egyéni vagy kollektív szubjektivitás, amely országonként is jelentősen eltér. Három nagy pályázaton - Wildlife Photographer of The Year, Europáischer Naturfotograf des Jahres és Találkozás a Természettel-Az Év Természetfotósa - a világ különböző pontjain (London, Lünen és Budapest) szakértő zsűri kiválasztott 100-120 legjobbnak ítélt képet, amelyeket életre keltett a kiállítások falain és a könyvek oldalain.
A Zoom Extra - eddig egyedülálló módon - bemutatja olvasóinak ennek e három pályázatnak a legjavát. Szerkesztőségünk képviseltette magát mindhárom helyszínen, így objektíven beszámolunk a világ, Európa és Magyarország legrangosabb természetfotós rendezvényeiről. 85 képbe tömörítve megpróbáljuk visszaadni a modern természetfotózás törekvéseit és kiemelkedő eredményeit, de leginkább azt a zsugorodó világot szeretnénk bemutatni, amelynek létezése és fennmaradása ma már rajtunk, embereken múlik. Semmilyen rangsor felállítására nem vállalkozunk. Egyik kollekciót vagy fotót sem szeretnénk kiemelni a többi közül, mert azt nem is tehetjük, viszont felelősséggel mondhatjuk: A magyar természetfotózás a világ élvonalába tartozik! Győződjenek meg róla Önök is! ZOOMoljunk a világra! Természetesen.
Vissza