Előszó
Földünkön mintegy 3 miliárd ember él. Életfolyamatuk azonos. Egyetlen sejtből, a megtermékenyített petesejtből keletkeznek, teljes mértékben környezetük gondoskodására ráutalt, tehetetlen...
Tovább
Előszó
Földünkön mintegy 3 miliárd ember él. Életfolyamatuk azonos. Egyetlen sejtből, a megtermékenyített petesejtből keletkeznek, teljes mértékben környezetük gondoskodására ráutalt, tehetetlen lényekként születnek, táplálkoznak, növekednek és éretté válnak.
Évek múlva hanyatlásnak indulnak. Tehetségük és erejük elfogy, s végül Életük a halállal végződik. Az ember halandó, akárcsak minden, ami él.
Az egyed halálával azonban nem szűnik meg az élet, mert helyette csaknem korlátlan számban születhetnek új egyedek. A természetben minden állandóan változik. Az elhaló élőlények helyébe új nemzedékek lépnek.
Az öreg, elhasznált és legyengült távozik, és átadja a helyét az újnak, erősebbnek és tökéletesebbnek.
A keletkezés és elmúlás törvényszerűsége. Az emberhez hasonlóan az összes állat és az összes növény keletkezik, éretté válik, új nemzedéket hoz létre, majd öregszik és elhal. Élettelen testét visszajuttatja oda, ahonnan jött, a természet anyagkörforgásába.
A fejlődés törvényszerűsége. Az új nemzedék állandó erőmegújhodása további tökéletesedéshez vezet. Ez a fejlődés feltétele.
A növények és az állatok szaporodóképessége korlátlan. A megszámlálhatatlan ivarsejtben mindmegannyi új élet lehetősége rejlik. Minden elpusztult egyed helyébe számos további egyed léphet. A mennyiség (kvantitás) növekszik, és ezáltal új eltérések jelennek meg, melyek között felbukkannak a jobb tulajdonságok is (kvalitás). A mennyiség minőségbe megy át (a dialektikus materializmus egyik alaptétele).
A keletkezés és az elmúlás törvényszerűsége irányítja Földünkön az élőlények létét.
Vissza