Előszó
A Zöld gazdaságpolitika c. tantárgy a környezetvédelem és gazdaságpolitika összefüggéseit világítja meg nemzetközi és világgazdasági, nemzetgazdasági és ágazati szinteken. (A vállalati szintű környezetvédelem nem tartozik hatókörébe.) Azt vizsgálja, hogy az említett dimenziókban milyen eszközök, lehetőségek és alternatívák állnak a környezet megóvása által vezérelt gazdaságpolitika rendelkezésére, vagy más megközelítésben: hogyan építhetők be a hagyományos gazdaságpolitikákba a környezetvédelmi szempontok az említett szinteken.
A fentiek következtében a Zöld gazdaságpolitika viszonylag kevésbé elméleti jellegű tananyag, inkább a reálgazdasági folyamatok keretében marad és az intézményi feltételeket és kereteket tárgyalja. Az is célja, hogy a tárgyalt kérdések (pl. környezeti állapot, adózás, finanszírozás) külföldi és hazai vetületeit egyaránt bemutassa.
Célszerű, ha e tantárgy témakörét a Környezetgazdaságtani és technológiai tanszék által tanított többi tantárgyhoz való viszonyában is meghatározzuk. A környezetgazdaságtan alapjai egyrészt a környezetvédelem természettudományos bázisát (a környezeti elemeket és azok védelmét) tárgyalja, másrészt pedig a "szennyezés gazdaságtanát", a környezetszennyezés csökkentésének általános és elméleti kérdéseit. Az Ökológiai közgazdaságtan a környezeti problémát a környezetgazdaságtannál radikálisabban kezelő tantárgy. A környezeti menedzsment témakörébe tartozó tantárgyaink többnyire a vállalati szintre koncentrálnak: melyek azok az intézményi keretek és feltételek, valamint módszerek és eszközök, amelyekkel a vállalati menedzsment képes csökkenteni vagy megelőzni tevékenységének környezeti hatásait, a környezet szennyezését. A Környezetértékelés a környezetgazdaságtan egy sajátos, specifikus, jól behatárolható területe. Tanítunk még olyan tantárgyakat is, melyek a környezetvédelem természettudományos, vagy műszaki-technológiai vetületeit helyezik előtérbe.
A jegyzet az első kísérlet egy ilyen témájú tananyag összeállítására, s ezért nyilvánvalóan magán hordozza a koraszülöttek hiányosságait. Sokszor logikus lett volna olyan részekkel kiegészíteni, melyek a tárgyalt témákhoz jól kapcsolódnak, de tekintettel kellett lenni a tanszékünk által tanított más tárgyakra, s az átfedéseket el kellett kerülni. A következő kiadás során mindenképpen indokolt lesz kiegészíteni egy olyan résszel, amely a fogyasztást és az életmódot tárgyalja. A környezetvédelmi adózás mellett ki kell majd térni a támogatásokra is. A „Környezetbarát ágazati politikák" című rész szinte tetszés szerint bővíthető. Legközelebb majd a turizmussal fog kiegészülni. A gazdaságpolitikai rész számára pedig majd kidolgozhatók olyan témák, mint a különféle gazdasági stratégiák (pl. exportorientált, belső piacot fejlesztő) környezeti hatásai.
Vissza