Előszó
E mü a magyar tudományos akadémia által kitűzött következő kérdésre készített pályamű:
„A Fentartandó-e, tekintettel sajátlagos viszonyainkra, az ősi és szerzett javak közötti különbség az...
Tovább
Előszó
E mü a magyar tudományos akadémia által kitűzött következő kérdésre készített pályamű:
„A Fentartandó-e, tekintettel sajátlagos viszonyainkra, az ősi és szerzett javak közötti különbség az örökösödésnél, s ha igen, mily alakban?"
Az ősi és a szerzeményi javak közötti különbség nem egyes önálló kérdését képezi a magyar örökösödési jognak, melyet az egész jogrendszerre való tekintet nélkül lehetne megoldani. Átfüződik az az egész öröklési jogrendszeren, s ebből kiszakítva való tárgyalása alapos megoldásra nem vezethet.
Eddig is az volt nézetem szerint a főhiba, hogy midőn e kérdés felvettetett, egy pár külföldi régibb törvény idéztetvén, ezzel kimutatni czéloztatott, hogy másutt is hason jogintézmény állott fenn, s erre reáolvastattak az uj, európai törvények ide vágó intézményei, melyekben ily megkülönböztetés többé helyt nem foglal, s nyugodt lélekkel kimondatott, hogy miután a viszonyok a hűbériség eltörlése folytán nálunk is épen ugy átalakultak, mint másutt, az ősi és szerzett javak közötti különbség fentartása nálunk sem bir indokkal.
És az a következtetés oly természetesnek tünik fel, hogy nem csoda, hogy oly számosakat meghóditott, s már-már uralkodó nézetté vált. hogy a magyar öröklési jogrendszer, mint önmagát túlélt intézmény, becsülettel többé fenn nem tartható.
Vissza