1.062.077

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Zenetudományi írások

Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Részlet a könyvből:

"A gyermek alig játszik új játékával, máris kezdi szétszedni, hogy megtudja, mi van benne és miért forognak a kerekek? Tudósok százai, szakemberek ezrei évek óta óriási... Tovább

Előszó

Részlet a könyvből:

"A gyermek alig játszik új játékával, máris kezdi szétszedni, hogy megtudja, mi van benne és miért forognak a kerekek? Tudósok százai, szakemberek ezrei évek óta óriási anyagi áldozattal azon fáradoznak, hogy megtudják, mi van a Holdon? Még a majdnem hárommillió fényévnyi távolságban lévő Androméda-köd, ez a legközelebbi (!) csillagrendszer is izgatja a csillagászok kíváncsiságát. De éppen ilyen lázasan keressük azt is, hogy miben rejlik a művészi alkotások szépségének, hatásának titka.
Ez az örök emberi kíváncsiság sarkallt a harmincas évek elején engem is arra, hogy Bartók zeneszerzői műhelytitkaiba bepillantsak. Akkortájt tanultam a II. hegedű-zongoraszonátát, azaz inkább küszködtem nehézségeivel. Mint a gyermek a játékát, én is alkotóelemeire bontottam a művet. Külön-külön tanulmányoztam a ritmust, a dallamot, a harmóniát. Kerestem a részek közötti összefüggéseket és az építkezés törvényszerűségét. Rá is jöttem néhány új, kizárólagosan Bartók zenéjére jellemző szerkesztési módra, csak éppen azt nem találtam meg, mi az oka, hogy az első hangtól az utolsóig állandó izgalomban tart. Melyek azok a rejtett szálak, amelyek Beethovenhez fűzik, mert ugyanazzal a tizenkét hanggal és ugyanazon a két hangszeren, amelyet Beethoven is használt a szonátáiban, egészen más lelkivilágot tár fel, és mégis tagadhatatlan a szellemi rokonságuk. Még kevésbé tudtam megfogalmazni az érzést, amit bennem ez a zene kivált.
Azokban az években diákénekkarommal motetták és madrigálok mellett az új kórusirodalom legjobbjait, főleg pedig Kodály műveit énekeltettem. Sajnáltam, hogy Bartóknak egyetlen kórusművét sem szólaltathatom meg, mert addig még csak négy jelent meg: Négy régi magyar népdal férfikarra (1912), Tót népdalok férfikarra (1917), Négy tót népdal vegyeskarra és zongorára (1917) és Magyar népdalok vegyeskarra (1930), s mindegyik olyan hanganyagot, a legutóbbi ezen felül olyan magas ének- és zenei kultúrát igényel, mellyel diákkórusom nem rendelkezett. De nemcsak ezért sajnáltam, hogy nincs több kórusműve Bartóknak. Tapasztalatból tudtam, mennyire megkönnyíti a szöveges, főleg énekkarra írott mű a zeneszerző stílusának, nyelvezetének megismerését, s abban az időiben éppen Bartók és a modern zene érdekelt legjobban.
És ekkor, 1936 decemberében történt, hogy a Magyar Kórus kiadóhivatalától ajánlott csomagot kaptam. Benne egy szürke vászonkötésű könyv, rajta arany betűkkel: Bartók Béla kórusművei. Egybekötve hat füzet gyermekkar, két füzet női kar, összesen huszonhét darab! és egy háromtételes nagyszabású férfikari mű: Elmúlt időkből. Megjelenési év: 1937, tehát még forgalomba hozatala előtt, mintegy karácsonyi ajándékképpen küldte a Magyar Kórus szerkesztősége. Azt hiszem, nem kell ecsetelnem azt a boldogságot, amit ez az ajándék szerzett!" Vissza

Tartalom

Nagy István:
Három írás. 1. A felfedezés öröme 2. Harminc év múltán is 3. Bartók felé 5
Szabó Csaba:
Jelleg és prozódia. Szöveg és zene a Cantata profanában 20
László Ferenc:
Bartók Béla: Román népi táncok. Megjegyzések és egy művelődéstörténeti adalék 41
Vermesy Péter:
Egy szokványos harmóniafűzés - és ami mögötte rejlik (avagy a záróflexa dicsérete) 52
Terényi Ede:
Laudatio musicae 74
Jagamas János:
Népdalgyűjtés a hétfalusi csángók között 85
Szenik Ilona:
Egy új stílus-mintájú nyugatias dallamcsoport román változatainak folklorizálódása 118
Almási István:
Sorvégelnyelés népdalainkban 131
Csire József:
A zene transzferhatását érvényre juttató lelki mechanizmus 142
Thurzó Sándor:
Nagyváradi éneklőkanonokok (1199-1557) 150
Dávid István:
Műemlékorgonák Kolozsváron 158
Lakatos István:
Szimfonikus zene Kolozsváron 194
Farkas Sándor:
Adalékok a Székelyudvarhelyi Filharmonikus Társaság történetéhez 215
Karácsonyi Péter:
Enescu három kiadatlan képeslapja 226
Angi István:
Nagy István és a kórusművészet esztétikája 230
Benkő András:
Hat évtized a zene szolgálatában. Adatok Nagy István munkásságához (1923-1983) 240
Papp Géza:
Philipp Caudella magyar táncai 268
A kötet szerzőiről 272
Névmutató 278
Rezumate 294
Zusammenfassungen 298
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem