Előszó
Az itt közreadott ötszáz zenei aforizma színes és tarka tömkelegét adja kiváló tudósok, neves írók és művészek írásaiból és mondásaiból idézett gondolatoknak a zene elméletére, gyakorlatára,...
Tovább
Előszó
Az itt közreadott ötszáz zenei aforizma színes és tarka tömkelegét adja kiváló tudósok, neves írók és művészek írásaiból és mondásaiból idézett gondolatoknak a zene elméletére, gyakorlatára, esztétikájára és történetére vonatkozóan.
Megismerjük belőlük különböző korok és emberek legszubjektívebb, tehát sokszor legellentétesebb felfogását és ízlését s egyben bepillantást engednek az alkotó- és előadóművész lelki életébe s a kritikus és közönség gondolatvilágába.
A számtalan kiadásban megjelent külföldi gyüjtemények, mint Fromm K.: Mus. anthologie, Leipzig, 1869; La Mara: Mus. Gedanken-Polyphonie, Leipzig, 1973; Mund H.: Mus. Künstlerbrevier, Leipzig, 1878; Girschner O.: Mus. Aphorismen, Leipzig, 1888; Tonger P. I.: Musik, Köln, 1920 stb., évtizedek óta csak egymást ismétlik, semmi újat nem adnak s amellett nagy részük érdektelen is, tehát csak szemelvényeket vehettem át belőlük.
Ezzel szemben mindenesetre érdekessége ennek az első, magyar nyelven megjelent gyüjteménynek, hogy idegen írók mellett magyar írók- és művészektől származó aforizmák most elsőízben kerülnek nyilvánosságra.
Hiszem, hogy a művelt magyar közönség nemcsak szórakoztató olvasmányt, hanem elmélyedésre méltó anyagot is talál e gyüjteményben, amelynek egyik fontos hivatása volna az is, hogy hozzászoktassa az olvasót a zenéről való helyes gondolkodásra és egyúttal bizonyos kikristályosodott szentenciákat vigyen a köztudatba.
Vissza