Fülszöveg
A magyar tudománytörténet hatalmas adósságát törleszti a Hírközlési Múzeumi Alapítvány és a Mackensen Kft. nyomdaipari és kiadóvállalat, amikor ezzel a közös kiadású kötettel emlékezik meg Zelenka Lászlóról, a magyar híradástechnika és műszeripar egyik legnagyobb, méltatlanul elfeledett úttörőjéről.
Zelenka László (1902-1960) budapesti műegyetemi évei a rádiózás bűvöletében teltek; 1931-ben szerzett gépészmérnöki diplomájának birtokában céget alapított, és tizenöt éven keresztül készítette rádiótechnikai műszereit. A ZL Rádiólaboratórium sikerét jól példázza, hogy termékeit a honvédség és a Magyar Rádió is éveken át használta.Találmányai iránt behatóan érdeklődött a világhírű Marconi és a Philips cég - ez utóbbi kísérletet is tett az üzletileg sikeres ZL Rádiólaboratórium felvásárlására. Bár cégét a II. világháború után államosították, a műegyetemi adjunktus Zelenka állami vállalatokban fáradhatatlanul dolgozott tovább, és olyan találmányok köthetők a nevéhez, mint az...
Tovább
Fülszöveg
A magyar tudománytörténet hatalmas adósságát törleszti a Hírközlési Múzeumi Alapítvány és a Mackensen Kft. nyomdaipari és kiadóvállalat, amikor ezzel a közös kiadású kötettel emlékezik meg Zelenka Lászlóról, a magyar híradástechnika és műszeripar egyik legnagyobb, méltatlanul elfeledett úttörőjéről.
Zelenka László (1902-1960) budapesti műegyetemi évei a rádiózás bűvöletében teltek; 1931-ben szerzett gépészmérnöki diplomájának birtokában céget alapított, és tizenöt éven keresztül készítette rádiótechnikai műszereit. A ZL Rádiólaboratórium sikerét jól példázza, hogy termékeit a honvédség és a Magyar Rádió is éveken át használta.Találmányai iránt behatóan érdeklődött a világhírű Marconi és a Philips cég - ez utóbbi kísérletet is tett az üzletileg sikeres ZL Rádiólaboratórium felvásárlására. Bár cégét a II. világháború után államosították, a műegyetemi adjunktus Zelenka állami vállalatokban fáradhatatlanul dolgozott tovább, és olyan találmányok köthetők a nevéhez, mint az olvasókészülék vakok részére vagy a gu-mikifáradást mérő műszer. Bizton állíthatjuk, hogy csak a történelemtől elszenvedett viszontagságok, a háború, az államosítás és diktatúra évei gátolták meg abban ezt a kivételes üzleti érzékkel is felvértezett, páratlan termékenységű alkotót, hogy Edisonéhoz hasonló világhírre és üzleti sikerre tegyen szert.
A könyvben Falus László tanulmánya ad áttekintést Zelenka munkásságáról és találmányainak sorsáról. Olvashatunk benne továbbá egy visszaemlékezést Zelenkáról Láng Róbert tollából, aki ifjú korában másfél évet töltött műszerészinasként a ZL Rádiólaboratóriumban. A Zelenkáról festett képet a feltalálónak négy, az 1920-as évekből származó, soha nem publikált iflúkori naplótöredéke teszi még színesebbé. Mindezek előtt egy igényes szerkesztői bevezető könnyíti meg a naplók értelmezhetőségét és teljesíti ki az olvasásuk szerezte élményt. A könyv egyedülálló fényképanyag által válik még szórakoztatóbbá: 88 darab, többségében soha nem publikált fényképet tesz közzé a Zelenka gyártotta műszerekről, továbbá magáról a feltalálóról, laboratóriumáról, de még egykori lakásáról, tervrajzairól, munkafüzeteiről és naplóoldalairói is.
Ez a könyv hiánypótló kiadvány, és nemcsak a magyar híradástechnika története iránt érdeklődő lelkes amatőrök számára szép ajándék, hanem egyetemi szakkönyvként is használható, hisz Falus László tanulmánya pontos műszaki adatokkal, leírásokkal szolgál Zelenka találmányairól, a lábjegyzetekben aprólékosan feltüntetett forrásanyaggal pedig akár további kutatásokat is lehetővé tesz a magyar híradástechnika területén.
Vissza