A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Zalaegerszeg utcanevei

Szerző
Grafikus
Lektor
Zalaegerszeg
Kiadó: Zalaegerszeg Város Tanácsa
Kiadás helye: Zalaegerszeg
Kiadás éve:
Kötés típusa: Varrott papírkötés
Oldalszám: 111 oldal
Sorozatcím: Zalaegerszegi füzetek
Kötetszám: 3
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal illusztrálva. Kivehető térképmellékletekkel.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Zalaegerszeg város Tanácsának vezetői 1971-ben kezdeményezték Zalaegerszeg utcaneveinek, műemlékeinek, szobrainak, emléktábláinak és egyéb idegenforgalmi értékeinek számbavételét, történeti... Tovább

Előszó

Zalaegerszeg város Tanácsának vezetői 1971-ben kezdeményezték Zalaegerszeg utcaneveinek, műemlékeinek, szobrainak, emléktábláinak és egyéb idegenforgalmi értékeinek számbavételét, történeti feldolgozását és kiadását, hogy a város lakói jobban megismerhessék azt a környezetet, amelyben élnek. Az utcanevek történetének feldolgozására Fülöp István, akkor a Megyei Könyvtár könyvtárosa kopott megbízást. Fülöp István a tőle megszokott nagy energiával és szorgalommal hatalmas feltáró munkát végzett, rengeteg adatot gyűjtött össze és rendezett. A tragikus gyorsasággal bekövetkezett halála azonban megakadályozta munkája befejezését.
Összegyűjtött anyaga és a részben elkészült kézirata hagyatékának többi részével együtt a Zala megyei Levéltár őrizetébe került, és a Zala megyei Levéltár kapott megbízást a munka további gondozására. Így vette az anyagot munkába Benczéné Nagy Eszter levéltáros. Az eredeti kiadványi elképzelés az idő előrehaladtával szükségszerűen módosult, és ezért a további gondozása lényegesen meghaladta az egyszerű sajtó alá rendezési feladatot, jelentős mértékben szükségessé tette a további kutatásokat, az anyag kiegészítését, és a levéltári jelzetek megváltozása miatt a levéltári anyaggyűjtést is jelentős mértékben meg kellett ismételni. Teljesen át kellett dolgozni a bevezető fejezeteket, amelynek névtani részét Markó Imre Lehel írta meg.
A pótlólagosan végrehajtott és teljesnek mondható levéltári anyaggyűjtés ellenére is az utcanevek történetének vázát az egyes időszakokból származó várostérképek neveire kellett a feldolgozónak alapoznia, és sok esetben nem lehetett pontosan megállapítani a hivatalos utcanévadás időszakában sem, az új elnevezés születésének időpontját. Az olvasók tájékoztatására azokról a személyekről, akiknek nevét az utcanév őrzi városunkban, rövid ismertetést nyújtunk, és a tájékozódást a térképek könnyítik meg.
Zalaegerszeg város lendületes fejlődése az elmúlt évszázad alatt egész sor környékbeli helységnek a városhoz csatolását eredményezte. E becsatolt helységek utcaneveinek történetét azonban csak a becsatolás időpontjától kezdődően tudtuk számításba venni, forrásadottságaink miatt. Ezt indokolja az a tény, is hogy a földrajzi helynévgyűjtés tanúsága szerint ezekben a helységekben a hivatalos utcanév nem is ment át a gyakorlatba. Vissza

Tartalom

Előszó 3
Bevezető 5
Zalaegerszeg utcaneveinek névtani tanulságai 17
Utca névtár 23
A mellékelt térképek forrásai 78
Mutató az I. és II. számú térképmelléklethez 79
Mutató a III. számú térképmelléklethez 87
A felhasznált irodalom jegyzéke 95
Rövidítések jegyzéke 96
Fényképek 99
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem