Fülszöveg
Hogyan juthat eltérő megállapításra egy orvos egyazon röntgenfelvétel alapján a hét különböző napjain?
Miért nem mellékes egy megbeszélésen a megszólalási sorrend?
Miért eredményesebbek az algoritmusok az embernél, ha előrejelzések megfogalmazásáról van szó?
Dániel Kahneman, a közgazdasági Nobel-emlékdíjas pszichológus Gyors és lassú gondolkodás című könyvében a döntéshozatalt nehezítő szisztematikus hibákat és a torzításokat vizsgálta. Világhírű szerzőtársaival, Olivier Sibonyval, a Döntéshozatali csapdák szerzőjével és Cass R. Sunsteinnel, a Nudge társírójával közösen írt izgalmas és gondolatébresztő könyvükben most arra keresik a választ, miért térhetnek el egymástól azok a döntések, amelyeknek egyformáknak kellene lenniük. A válasz az emberi döntéshozatalt zavaró zaj jelenségében keresendő. Objektívnek hitt döntéseinket - legfőképp azokat, amelyeket szervezetek képviseletében hozunk meg - olyan mellékesnek vélt tényezők is befolyásolhatják, mint az időjárás, a napszak vagy...
Tovább
Fülszöveg
Hogyan juthat eltérő megállapításra egy orvos egyazon röntgenfelvétel alapján a hét különböző napjain?
Miért nem mellékes egy megbeszélésen a megszólalási sorrend?
Miért eredményesebbek az algoritmusok az embernél, ha előrejelzések megfogalmazásáról van szó?
Dániel Kahneman, a közgazdasági Nobel-emlékdíjas pszichológus Gyors és lassú gondolkodás című könyvében a döntéshozatalt nehezítő szisztematikus hibákat és a torzításokat vizsgálta. Világhírű szerzőtársaival, Olivier Sibonyval, a Döntéshozatali csapdák szerzőjével és Cass R. Sunsteinnel, a Nudge társírójával közösen írt izgalmas és gondolatébresztő könyvükben most arra keresik a választ, miért térhetnek el egymástól azok a döntések, amelyeknek egyformáknak kellene lenniük. A válasz az emberi döntéshozatalt zavaró zaj jelenségében keresendő. Objektívnek hitt döntéseinket - legfőképp azokat, amelyeket szervezetek képviseletében hozunk meg - olyan mellékesnek vélt tényezők is befolyásolhatják, mint az időjárás, a napszak vagy a pillanatnyi hangulatunk. A szerzők tudományos eredményekre és kutatásokra támaszkodva - a kriminalisztikától a gyermekvédelmen át a teljesítményértékelésig - a legkülönfélébb területeken világítanak rá, hogy ahol döntések születnek, ott jelen van a zaj is. Megmutatják, hogyan ismerhetjük fel, és milyen stratégiákkal küszöbölhetjük ki annak érdekében, hogy sokkal jobb döntéseket hozhassunk az élet minden területén.
' • i 1 l ' 1 ! • .
i' ; M ! I 1 I ^ i ¦ ' ' ; 1 i, ; .;)! :
'Í m- "' ¦ i' I - :
: i '.r ^
¦ ' ' ¦ i r ('.j . I ¦ ^
!¦' ii .''íf', iM'i ) i
l! íivlUÜ!
i iV i'V! J
íiVi
„A szerzők forradalmian új meglátásokkal gazdagítják a viselkedéstudományt. Meggyőző bizonyítékokkal alátámasztott eredményeik mellett gyakorlati megoldásokat is kínálnak. Ezek a nagyszerű elmék segítenek újragondolni mindazt, amit az emberek megítéléséről, a döntéshozatalról és a problémamegoldásról tudunk."
Adam Grant, az Eredetik, az Adni és kapni és a Gondold újra! című sikerkönyvek szerzője, a B terv társszerzője
„A Zaj briliáns nyomozás, amely megvilágít egy mindenütt jelen levő, súlyos társadalmi problémát."
Steven D. Levitt, az Agyament gondolkodás, a Mikor raboljunk bankot? és a Lökonómia társszerzője
„A kevésbé hatékony működésmódok hátterében sokszor nem is az elfogultság, a korrupció vagy a rosszindulat áll, hanem az intuitív cselekvés, a tudáshiány és a tehetetlenség. A Zaj szerzői mesterien mutatják be ezt az általános és sok veszélyt rejtő problémát, és azt, hogy mit tehetünk ellene. Alapvető és gondolatébresztő olvasmány."
Esther Duflo, a 2019-es közgazdasági Nobel-emlékdíj kitüntetettje, a Jó közgazdaságtan nehéz időkre társszerzője
Vissza