1.059.673

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Kémia 8.

Az általános iskolák 8. osztálya számára

Szerző
Szerkesztő
Lektor
Budapest
Kiadó: Nemzeti Tankönyvkiadó
Kiadás helye: Budapest
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 144 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-19-5699-7
Megjegyzés: Színes fotókkal, ábrákkal illusztrálva. Tankönyvi szám: 00887/1.
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Kedves Tanulók!
Ez a könyv a 7. osztályos kémiatankönyvetek folytatása. A 7. osztályban megismerkedtetek az anyagok tulajdonságaival és változásaival. Tanultatok az anyagot felépítő... Tovább

Előszó

Kedves Tanulók!
Ez a könyv a 7. osztályos kémiatankönyvetek folytatása. A 7. osztályban megismerkedtetek az anyagok tulajdonságaival és változásaival. Tanultatok az anyagot felépítő részecskékről, az atomokról, az ionokról és a molekulákról. Hallottatok az atomok között kialakuló kémiai kötésekről; az anyagok szerkezete és tulajdonsága közötti kapcsolatról. Megtanultátok a kémiai anyagok és a reakciók jelölését; és láttátok azt is, hogy a látszólag sokféle kémiai változás többnyire hasonló szerkezeti átalakulásra vezethető vissza. Például a magnézium égése vagy oldódása sósavban, a réz kiválása rézgálicoldatból - egyaránt elektron leadásával vagy felvételével járó folyamat.
A természetet alkotó és a bennünket körülvevő anyagokat sokféle szempont szerint lehet csoportosítani. A kémiában az anyagoknak alapvetően két nagy csoportját különböztetjük meg: a szerves és szervetlen anyagokat. A szerves anyagokat szénvegyületeknek is mondjuk, mert mindegyikben található szénatom. Ide tartoznak az élő szervezetek anyagai, de sok egyéb is, mint például a műanyagok, gyógyszerek, oldószerek. A szervetlen anyagok körébe tartoznak a kőzetek, az ásványok, a fémek és a víz vagy a levegő is. Ebben az évben a legfontosabb szervetlen anyagok tulajdonságaival részletesebben is megismerkedhettek.
A tankönyv szerkezete hasonlít a 7. osztályos könyvéhez. Az egyes leckéken belül a szélesebb hasábban olvashatjátok a tanulandó szöveget, míg mellette a szöveghez tartozó szép, színes ábrákat láthatjátok. Felhívjuk a figyelmeteket az ábrák tanulmányozására, mert sok esetben kiegészítik a tanulnivaló ismereteket, ezért az aláírásokat is érdemes elolvasni. Az ábrák segítenek abban is, hogy könnyebben megjegyezzétek a tulajdonságokat bemutató kísérleteket, az anyagok alkalmazását vagy éppen szerkezetét. Olyan ábrákat is találtok, amelyek a kémiai ismereteknek a természethez való kapcsolódását mutatják be. A tanulandó részt minden leckében rövid összefoglalás és feladatsor zárja.
A nagyobb témák végén található összefoglalások szöveges részből és feladatsorból állnak. Ezek kiemelik a lényeges tudnivalókat és összefüggéseket. A kérdések megválaszolásával és a feladatok önálló megoldásával magatok is ellenőrizhetitek tudásotokat.
A tankönyvhöz munkafüzet is tartozik, amelyben - minden tankönyvi leckéhez a megfelelő címmel - az adott ismeretek részletes feldolgozása található. Az itt lévő kérdéssorok megoldása, végiggondolása segíti a tanultak megértését, az összefüggések felismerését, a tananyag biztosabb elsajátítását. A nagyobb fejezetekhez tartozó Témazáró feladatlapok kitöltése, ha nem a tanítási órákon használjátok fel, hasznotokra lehet a legfontosabb tudnivalók felismerésében, az iskolai számonkérésre való felkészülésben.
Eredményes, jó tanulást kíván: a Szerző Vissza

Tartalom

Amiről már tanultunk
1. Az elemek csoportosítása és felépítése 6
2. A vegyületek csoportosítása és felépítése 10
Nemfémes elemek és vegyületeik
3. A hidrogén 14
4. Az oxigén 18
5. A víz 22
6. A víz keménysége 27
7. A halogénelemek és vegyületeik 32
8. A hidrogén-klorid 36
9. A kén 38
10. A kén oxidjai és a kénsav 41
11. A nitrogén és az ammónia 46
12. A nitrogén oxidjai és a salétromsav 50
13. A foszfor és vegyületei 53
14. A szén és vegyületei 57
15. A szén oxidjai és a szénsav 61
16. A szilícium és vegyületei 65
A fémek és vegyületeik
17. A fémek bemutatása 74
18. A fémek reakciói 78
19. A fémek reakciója savakkal 82
20. A fémek korróziója és a korrózióvédelem 84
21. Az alkálifémek és vegyületeik 87
22. Az alkáliföldfémek és vegyületeik 92
23. Az alumínium és gyártása 98
24. A vas és gyártása 104
25. A réz, az ezüst és az arany 109
26. A cink, a kadmium és a higany 114
27. Az ón és az ólom 118
Kémia a mindennapjainkban
28. Energiaforrások 124
29. A kőolaj és a földgáz 127
30. Egyéb energiaforrások 130
31. A levegő szennyeződése 134
32. A természetes vizek és a talaj szennyeződése 137
Periódusos rendszer 140
Tárgymutató 142

Z. Orbán Erzsébet

Z. Orbán Erzsébet műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Z. Orbán Erzsébet könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem
Kuponos kedvezmény ezen könyv esetében nem vehető igénybe.