1.062.463

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

XXIX. Országos Tudományos Diákköri Konferencia Humán Tudományi Szekció

A pályamunkák összefoglalói 2009. április 16-18.

Szerkesztő
Szeged
Kiadó: Szegedi Tudományegyetem Bölcsészettudományi Kar
Kiadás helye: Szeged
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 477 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 978-963-482-917-1
Értesítőt kérek a kiadóról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

A magyar tudományos diákköri mozgalom, mely - legalábbis országos konferenciáit tekintve - lassan hatvan éves múlta tekint vissza, igazi hungaricumnak számít. Ilyen típusú és ilyen széles merítésű... Tovább

Előszó

A magyar tudományos diákköri mozgalom, mely - legalábbis országos konferenciáit tekintve - lassan hatvan éves múlta tekint vissza, igazi hungaricumnak számít. Ilyen típusú és ilyen széles merítésű egyetemi-főiskolai diáktudományos mozgalom ugyanis tudomásunk szerint más országokban nem jött létre.
Az indulás az 1950/51-es tanévhez köthető, s olykor politikai befolyás szándékaitól is zaklatottan, de autonóm egyetemi mozgalomként, a tehetséggondozás fő és leghatékonyabb mozgásformájaként bontakozott ki hazánkban. Ez a diáktudományos mozgalom, mely a szuggesztív tudós egyéniségek, karizmatikus mesterek és az újat kereső fiatal hallgatók dinamizmusának a terméke. Önképzés, elitképzés, tudósképzés, egy alulról szerveződő bázisdemokrácia - ilyen és hasonló fogalmakat találunk a diákköri munka kapcsán. A lényeges azonban az, hogy kiemelkedő tudósok és mesterek körül kialakult serkentő, őszinte légkör varázslatos/ösztönző ereje iránt fogékony hallgatók mozgalma ez: az optimizmus, a tiszta fej, az eredetiség, a tehetség fogalmaival is leírható mozgalom, mely a felfedezés, a saját eredmények örömét nyújtja a fiatal kutatóknak - a mesterekkel való nyitott ,demokratikus, kölcsönösen ösztönző kapcsolat keretében.
A rendszerváltás után voltak nehéz pillanatok, amikor a kulturális kormányzat az előző rendszer termékeként szemlélte e mozgalmat, s érdektelenségét deklarálta ennek ügyeiben. A tudós társaságok, az akadémikusok és az egyetemek bölcsessége azonban megvédte a tehetséggondozásnak ezt a tömegmozgalmát.
Az utóbbi évek mintha hasonló érdektelenséget jeleznének a kultúrpolitika részéről. Hangzatos programok, intézmények születtek a tehetséggondozás új formáinak megteremtéséért, ám eközben az országos diákköri mozgalom helyzete nehezebbé vált, szervezete, az Országos Tudományos Diákköri Tanács (OTDT) autonómiája megszűnt, vagy legalábbis, átlagos módon korlátozták autonómiáját Vissza

Tartalom

Előszó 9
Bevezetés. A bölcsész diákköri konferenciák története 11
A pályamunkák összefoglalói tagozatok szerint
I. Irodalomelmélet 25
II. Klasszika-filológia 49
III. Magyar irodalom 61
IV. Modern nyelvek irodalma 135
V. Művészet- és művelődéstörténet 221
VI. Néprajz 239
VII. Nyelvtudomány 269
VIII. Orientalisztika 349
IX. Ókortudomány 359
X. Összehasonlító irodalomtudomány 373
XI. Régészet 389
XII. Történettudomány 399
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem