Előszó
Részlet:
"A XXI. Bátaszéki Matematikaversenyről röviden
A bátaszéki Kanizsai Dorottya Általános Iskola és a Tolna Megyei Matematikai Tehetséggondozó Alapítvány a Bolyai János Matematikai Társulat Tolna megyei tagozatával együttműködve 2009. szeptember első napjaiban meghirdette a XXI. Bálaszéki Matematikaversenyt az általános iskolák 3-8. osztályos tanulói, valamint a velük azonos korú gimnazisták részére.
Az ország 18 megyéjéből és a fővárosból 117 iskola közel 1500 tanulója nevezett a háromfordulós versenybe. Bekapcsolódtak a versenybe még a határon túlról is. Felvidéktől 5 iskolából 60 tanuló indult versenyben, míg a Vajdaságban az Újvidéki Módszertani Központ irányítása, szervezése mellett 30 iskolából 300 tanuló.
Az első (iskolai) fordulóra 2009. október 19-én került sor. A legalább 40%-os teljesítményt elért tanulók jutottak a második fordulóba. A második (területi) fordulót 2010. január 11-én 70 helyszínen (haláron innen és túl) közel ezer tanuló részvételével rendeztük meg. A második fordulóban megírt dolgozatok javítását a megyei versenybizottság végezte. A döntőbe 78 iskola 143 tanulója kapott meghívást a két fordulóban elért összteljesítményük alapján, közülük 3 felvidéki és 4 vajdasági tanuló. A XXI. Bátaszéki Matematikaverseny döntőjét 2010. május 26-án 9-11 óráig Bátaszéken az általános iskolában rendeztük meg. A rendezvényt 8:45-kor Bognár Jenő, Bátaszék polgármestere nyitotta meg a zsúfolásig meglelt ebédlőben.
Minden tanuló a versenydolgozatra egy négyjegyű számot és egy jeligét írt rá. Az öt feladat megoldására 120 pere állt a tanulók rendelkezésére. A dolgozatok hibátlan megoldásával 50 pontot lehetett szerezni.
A háromfordulós verseny feladatlapjait összeállították: az 5. osztályosokét Juhász Nándor tanár (Szeged), a 6. osztályosokét Brenyó Mihály tanár (Kecskemét), míg a 3. és 4. osztályosok illette a 7. és 8. osztályosok részére Károlyi Károly tanár (Bátaszék). A feladatlapok szövegszerkesztését, a geometriai ábrák elkészítését ás a feladatsorok lektorálását Kunovszki István középiskolai tanár (Mohács) végezte.
Amíg a versenyzők a dolgozatot írták, az alatt a kísérő tanárok ás a szülők Róka Sándor, a Nyíregyházi Főiskola docensének előadását hallgatták meg, "Bűvésztrükkök matematikaórán" címmel.
11 óra után a versenybizottságok megkezdték a dolgozatok javítását. Az egyes évfolyamokon a versenybizottságba olyan kiváló kollégák kerültek, akiknek a tanítványai azon az évfolyamon nem versenyeztek, ahol a kolléga versenybizottság tag volt.
Így a szubjektivitás semmiképpen sem jelenhetett meg a versenybizottság munkálaton. A versenybizottsági tagok jól együttműködve jó munkái végezzek."
Vissza