Előszó
VÍZRENDEZÉSI-VÍZHASZNOSÍTÁSI KUTATÁS-FEJLESZTÉS STRATÉGIAI CÉLOK FIGYELEMBE VÉTELÉVEL
Tóth László Menyhért
Országos Vízügyi Főigazgatóság
A dolgozat bemutatja a vízrendezési-vízhasznosítási szakágazatnál folyó kutatás-fejlesztést, röviden kitérve a művelt témákra, de - terjedelmi okokból - nem tárgyalva a számítástechnikai fejlesztéseket és a szakágazati adatbázis korszerűsítését.
A szakágazatra váró feladatok, az általa kielégítendő igények, a kapcsolatrendszer ill. a tevékenység szerint csoportosítva ismerteti az egyes témákat, az elérni kívánt célokat és az eredményeket, az eredmények hasznosításával, a folytatással kapcsolatos elképzeléseket, terveket.
Kitérve a munkák előkészítésénél, irányításánál, lebonyolításánál követett elvekre, rávilágít arra, hogy az egyes munkák miként illeszkednek egymáshoz és alkotnak egységes rendszert a szakágazat stratégiai céljainak elérése érdekében.
1. STRATÉGIAI CÉLHELYZET-JELLEMZŐK
A kutatás-fejlesztési tevékenységnek - egyebek mellett - segítenie kell a "A vízkárelhárítás stratégiája" c. anyagban |8] megfogalmazott célhelyzet elérését, amelyben a vízkárelhárítási tevékenységet végző szakágazatot a következők jellemzik:
- világos tulajdon- és érdekviszonyokkal jellemezhető területen mozog, az érdek- és tehervállalás! rendszer áttekinthető;
- tevékenységével elősegíti a területhasználói érdekek felismerését, egyeztetését és érvényesülését;
- rendelkezésre állnak a feladatok elvégzéséhez szükséges módszerek és eszközök;
- folyamatosan megismeri, értékeli és kellően megalapozva támogatja, vagy elveti a munkájával szemben területhasználói oldalról megfogalmazott igényeket;
- pontosan meghatározott állami feladatokat végez, amelyek az ágazat illetve a nemzetgazdaság egészébe illeszkednek;
- munkáját a nyilvánosság által ismert módon és elismert színvonalon végzi.
Vissza