Előszó
A személyi számítógépek elterjedését követően hamar megszületett a felismerés, hogy ez a gépfajta olyan felhasználóréteghez is eljuthat, illetve el kell hogy jusson, amelyik számára nehézséget jelent a számítógép kezelésének hagyományos módja, amikor hosszú és nehezen megjegyezhető szövegeket kell teljes pontossággal begépelni a parancssorba. A megoldásnak az mutatkozott, hogy a felhasználónak egy választékot kell felkínálni, melyből kijelölheti azt az elemet, amelyre szüksége van. Azt is felismerték, hogy a megvalósítás akkor lesz nemzetközileg univerzális, ha a felhasználó előtt, akiről nem lehet előre tudni, milyen nyelven ért, nem szövegek, hanem piktogramok jelennek meg. Ezt a műszaki megoldást nevezi a szaknyelv grafikus felületnek.
A Microsoft nem elsőként, de viszonylag korán, 1983-ban bocsátotta ki első grafikus felületű operációs rendszerét, a Windowst. A grafikus felület alkalmazása eleve tükrözi azt a szándékot, hogy a számítógépet kezelhetővé tegyék az olyan felhasználók számára, akik nem kívánnak mély ismereteket szerezni a számítástechnika terén.
A számítástechnika fejlődése a 90-es években a hálózatok irányában erősödött meg. Az az új világ, amelyet az internet és a World Wide Web teremtett, még több, úgymond laikus felhasználó megjelenésével járt. Ugyanakkor az összekapcsolt rendszerek működtetése, koordinálása egyre bonyolultabb feladatot jelentett. Ekkor vált nyilvánvalóvá, hogy a számítógéppel foglalkozók tábora két, élesen elváló rétegre oszlik: a használókra és a fejlesztőkre/fenntartókra. Ennek a két rétegnek másfajta a tudása és az érdeklődése, következésképpen másfajta könyvekre, irodalomra van szükségük.
A Szak Kiadó hagyományosan a számítástechnikához közelebb álló, a rendszereket üzemeltetni, esetleg fejleszteni szándékozó szakemberek számára ad ki könyveket, egyebek között azért is, mert a szélesebb, felhasználói réteg számára lényegesen több kiadvány jelenik meg másutt. Jól mutatja ezt, hogy a Windows NT 4.0 operációs rendszerről lényegében csak rendszergazdáknak szóló kiadványokat jelentettünk meg.
A Windows 2000 Professional megjelenésekor kézenfekvő volt, hogy a korábbiakhoz hasonló módon járjunk el. A gyors, bemutató jellegű kiadvány (Jerry Honeycutt: Bemutatkozik a Windows 2000 Professional) után következőként Kis Balázs Windows NT 4.0 Kezdőkönyv haladó szoftverhez című, nagy sikert elért könyvének „adaptálását" akartuk megjelentetni. Az írás folyamán derült ki: a Windows 2000-nek annyi az újdonsága, hogy adaptálásról szó sem lehet. Emellett felismertük, amennyiben a Windows 2000 Professionalt használó hálózatok rendszergazdáit akarjuk szolgálni, segítenünk kell őket abban is, hogy megfelelő kapcsolatot tarthassanak fenn a felhasználókkal. Nézetünk szerint a rendszergazdának elkerülhetetlen kötelessége a rendszerben működő felhasználók tanítása, instruálása, a velük folytatott konzultáció. Ezért szántuk rá magunkat a Kezdőkönyv kiadására, azzal, hogy a rendszergazda ezt a kezébe adhatja minden, a „szárnyai alatt dolgozó" felhasználónak: nem kiváltva, csak írással megalapozva a velük való személyes foglalkozást.
Vissza