Fülszöveg
Wass Albert 1908-ban, Válaszúton, egy Kolozs megyei községben született. Kolozsvárott járt gimnáziumba, Debrecenben agrárakadémiára. Alapító tagja az Erdélyi Szépmíves Céhnek, sorra jelennek meg verskötetei, drámái; regényeket, elbeszéléseket ír, Farkasverem c. regénye (1935) Baumgarten díjat kapott. Tanít a kolozsvári egyetemen, majd 1944-ben elhagyja az országot. Évekig Németországban él, 1952-ben vándorol ki az USA-ba. A floridai egyetemen franciát, németet, európai irodalmat és történelmet tanít, megalapítja az Amerikai Magyar Szépmíves Céhet. Sok könyvet ad ki, de nemcsak kiadónak, írónak is termékeny. Az amerikai magyar prózairodalom legtekintélyesebb szervezője, vezéralakja. Szülőföldjétől, szűkebb hazájától nem tudott, de nem is akart elszakadni, minden jelentősebb írásának Erdély a főszereplője, az erdélyi táj, az erdélyi ember. Egyik legnépszerűbb művét, A funtinelli boszorkány-t (1959) így jellemzi az irodalomtörténet: "Eme legművészibben megformált regénye Nyírő József...
Tovább
Fülszöveg
Wass Albert 1908-ban, Válaszúton, egy Kolozs megyei községben született. Kolozsvárott járt gimnáziumba, Debrecenben agrárakadémiára. Alapító tagja az Erdélyi Szépmíves Céhnek, sorra jelennek meg verskötetei, drámái; regényeket, elbeszéléseket ír, Farkasverem c. regénye (1935) Baumgarten díjat kapott. Tanít a kolozsvári egyetemen, majd 1944-ben elhagyja az országot. Évekig Németországban él, 1952-ben vándorol ki az USA-ba. A floridai egyetemen franciát, németet, európai irodalmat és történelmet tanít, megalapítja az Amerikai Magyar Szépmíves Céhet. Sok könyvet ad ki, de nemcsak kiadónak, írónak is termékeny. Az amerikai magyar prózairodalom legtekintélyesebb szervezője, vezéralakja. Szülőföldjétől, szűkebb hazájától nem tudott, de nem is akart elszakadni, minden jelentősebb írásának Erdély a főszereplője, az erdélyi táj, az erdélyi ember. Egyik legnépszerűbb művét, A funtinelli boszorkány-t (1959) így jellemzi az irodalomtörténet: "Eme legművészibben megformált regénye Nyírő József novelláinak, Tamási Áron regényeinek hangulatteremtő erejét idézi a helyszínek, szokások, emberek rajzában, a havasok leírásában, a legendák és babonák sejtelmes, irreális képeiben és a költőire stilizált nyelvben."
Wass Albert portréja - kívánsága szerint - nem szerepel a borítón. Egész életművének alaphangulatát szeretnénk jellemezni a fényre nyíló székelykapuval.
Bemutatkozásul csak ezt a néhány sort küldte: "Az Erdők könyve meséit, még Németroszágban, a fiamnak írtam (egyikük ma az amerikai hadsereg tábornoka). A Hagyaték 1985-ből való, ez az utolsó könyvem. A kettő között 46 könyv rejtőzködik magyarul, angolul, németül és spanyolul. Egy hosszú élet munkája. Magyar szeretettel köszöntöm a hazai olvasót."
Vissza