Előszó
A Magyar Tanácsköztársaság győzelmének 60. évfordulójára megjelent könyv emléket állít a magyar Vörös Hadsereg katonáinak, azoknak a tíz-, és tízezreknek, akik fegyvert fogtak a munkáshatalom, a...
Tovább
Előszó
A Magyar Tanácsköztársaság győzelmének 60. évfordulójára megjelent könyv emléket állít a magyar Vörös Hadsereg katonáinak, azoknak a tíz-, és tízezreknek, akik fegyvert fogtak a munkáshatalom, a haza védelmére. A könyvecskében szereplő különböző beosztású vöröskatonák ezreket és tízezreket jelképeznek.
Egy nép történetének sorsfordulói kitörölhetetlenül élnek az utódok gondolkodásában és cselekvésében. A Magyar Tanácsköztársaság, a Nagy Október után az elsőként győztes proletárhatalom volt. Létrejöttével és küzdelmeivel megszabta történelmünk későbbi alakulását, irányát, jövőnket. Nem epizódról van szó, nem egyszerűen 133 napról, hanem arról, hogy ami ma jelenünk, sőt jövőnk, az a mi hazánkban tulajdonképpen 1919-ben, a Magyar Tanácsköztársaság győzelmével vette kezdetét.
A Magyar Tanácsköztársaság helyzete a fennállása ideje alatt rendkívül nehéz volt. Drámai küzdelmet folytatott a fennmaradásáért, és a kedvezőtlen külső feltételek és lehetőségek közepette alulmaradt a nemzetközi reakcióval folytatott élethalálharcban.
Az első magyar munkáshatalom honvédő harca mélységesen nemzeti és egyben internacionalista volt. 1848-1849 óta először fogott fegyvert a magyar nép saját ügye, jobb sorsa és hazája védelmében. A Vörös Hadsereg elszánt küzdelmében a munkásosztály a parasztság, a dolgozó emberek áldozatkész hazafisága testesült meg.
Ha végigolvassuk e kis kötetben közreadott vöröskatonák portréit, a vázlatosan közölt adatokat, elénk tárul az a rendkívül széles társadalmi bázis, amelyre a Tanácsköztársaság Vörös Hadserege felépült.
Vissza