Előszó
A vízszigetelésről itthon és külföldön több összefoglaló munka jelent meg. Ezek mind főleg a magasépítés igényeit vették figyelembe és a mélyépítés egy-két igen gyakori feladatától eltekintve - mint pl. az alagutak, hidak szigetelési megoldása - összefoglaló könyv a mélyépítésben előforduló szigetelésekről, továbbá az osztóhézagok vízzáró tömítéséről nem jelent meg.
Ez a könyv - tudomásom szerint - első összefoglalása az összes szigetelési módoknak, de első könyve a mélyépítési szigetelésnek is.
A mélyépítési munkákban felbecsülhetetlen értékű anyag van beépítve, mennyiségét összegszerűen nem is lehet áttekinteni, csupán egy részterületen: a hidaknál egy milliárdra tehető a vasanyag ára. Ha ennek az anyagnak csak egy százalékát sikerül évente jobb szigeteléssel megóvni a pusztulástól, - már jelentős eredményt értünk el.
Az építőanyag tartósságának növelése, ezzel együtt a létesítmények élettartamának meghosszabbítása, végül a fenntartási költségek csökkentése, a jól megtervezett és szakértelemmel kivitelezett vízszigetelési munkával nagymértékben fokozható.
A szigetelőanyagok ismerete, a szigetelési módok tudatos használata fontos fegyver a víz romboló munkája elleni küzdelemben. Ennek a nagy feladatnak a megoldásához kíván hasznos segítséget adni ez a könyv.
A hazai műszaki irodalomban rendelkezésre álló és a gyakorlatban kitűnően bevált Bachmann-Möller: Vízszigetelések c. könyv, valamint Bachmannak azóta megjelent munkái teljes részletességgel tárgyalják a magasépítési kérdéseket.
A mélyépítési vízszigetelés műszaki feltételei azonban nem azonosak a magasépítéssel, ezért szükséges külön foglalkozni a kérdéssel.
A könyv megírásánál felhasználtam a szovjet Kreicer, Judovics, Mihajlov, a német Lufsky és Kleinlogel, a francia Duriez, a magyar Palotás és még számos kutató eddig megjelent tanulmányát és művét. Az említett munkák egy része elsősorban a szigetelésnél felhasznált anyagok fizikai és kémiai tulajdonságait ismerteti az elvégzett kísérletek alapján.
Vissza