1.062.389

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

Vizsgakérdések fizikából 1971. II. félév

,
Kiadó:
Kiadás helye:
Kiadás éve:
Kötés típusa: Könyvkötői papírkötés
Oldalszám: 156 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 29 cm x 20 cm
ISBN:
Megjegyzés: Megjelent 220 példányban.

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Tartalom

Vizsgakérdések fizikából 1971. II. félév.
1./ A fény alapvető tulajdonságai /hullám-energia/
Terjedési sebessége, mérésének egy-két elvi módszere. Fényvisszaverődés és fénytörés törvénye. Abszolút és relatív törésmutatók kapcsolata a terjedési sebességekkel és egymással. Teljes visszaverődés határesete és néhány alkalmazása. Törésmutató
függése a fény színétől. Színszórásmentes prizma.
2./ Fénytörés prizmán és planparalel lemezen. Deviáció prizmán. A minimális deviáció feltétele /bizonyítással !/ Képeltolódás planparelel lemezen, alkalmazás, törésmutató mérésére.
3./ Kép és képalkotás általában. Síktükör képalkotása.
Tükrös szögmérő működési alapelve. Gömbtükrök képalkotása; jellemző vonalaik, pontjaik. Távolságtörvény és levezetése. Lineáris nagyítás. Szerkeszthető
sugármenetek és képszerkesztés.
4./ Vékony lencsék leképezési törvénye /törésmutató és görbületi, sugarakból levezetve/ Nevezetes pontjai és vonalai. Szerkeszthető sugármenetek, képalkotás esetei.
5./ Vastag lencsék leképezési törvénye. Lencsék és tükrök leképezési hibái, azok javítása. Így-lencsés /lencserendszeres/ optikai eszközök: Fényképezőgép, vetítőgép. Szem és látás. Rövidlátás és távollátás javítása a távolpont, illetve közelpont ismerete alapján.
6./ Egymásra helyezett lencsék eredő dioptriája. Egyszerű nagyító működési elve /rajzolni!/, szögnagyításának határesetei /a szem akkomodálódásától függően/
7./ Mikroszkóp és távcsövek /Kepler és Gellilei/ működési elve képalkotási rajzaik alapján. Szögnagyításuk törvénye /bizonyítással!/
8./ Világítástechnikai alapfogalmak? Fényforráserősség, fényáram, megvilágítás erőssége, felületi világosság fogalmai. Egységeik a kétféle SI egységük összehasonlítása, átszámítása. Az alapmennyiségek egymással való összefüggései. Fotométerek.
9./ Pascal elve. Hidrosztatikai nyomás törvénye gravitációs és más erőterekben. Sík falra kifejtett hidrosztatikai nyomóerő és támadópontjának meghatározása általánosságban.
10./ Archimedes törvénye. Úszás egyenlete, feltételek. Úszó testek függőleges lengései; Billegő lengésük, metacentrumuk körül.
11./ Molekuláris hatások folyadékokban: összenyomhatóság. Koházió-adhézió. Nedvesítés - nemnedvesítés. Felületi feszültség, kapilláris emelkedés. Molekuláris hatások halmazállapot változásokkor: azok molekuláris magyarázata! Boyle-Mariotte törvény, és annak molekuláris magyarázata.
12./ Archimedes törvénye és a hidrosztatikai nyomás törvénye gázokban. Gázok sűrűség és faj súlyváltozása a nyomás függvényében /állandó hőfokon/ Légköri nyomás: Toricelli kísérlete. Légnyomáseloszlás a Föld légkörében a grav. tér hatása miatt.
13./ Hőtágulás törvényei szilárd és cseppfolyós anyagokra. Lineáris és köbös tágulási együtthatók összefüggése. Hogyan változik a tágulási együttható? vonatkoztatási
bázishőmerséklet függvényében? Folyadékok tágulási együtthatójának mérésmódszere hidrosztatikai nyomás alapján /ez edény tágulásától független módszerrel!
14./ Gázok hőtágulása: Gay-Lussac törvények. Gázok állapotegyenlete. .Gázállandó és egysége. A gázallandó számítási módjai /p, V, T-ból normálból/ Univerzális gázállandó. kiszámítása és felhasználása a vegyileg homogén gázok gázállandójának kiszámítására.
15./ Hőenergia és fajhő. Az anyag hőfelvételi és hőleadási módjait kifejező képletek: melegítési, halmazállapotváltozási, vegyi hők. Hőenergia egységei: SI és a
gyakorlati egység egymásba való átszámítása. Kaloriméter hőkapacitása. Gázok sokféle fajhője. A két nevezetes fajhő és kapcsolata a gázállandóval. Gázállandó számítása ezek ismerete alapján.
16./ Hőtan első főt örvénye. A belső energia, mint a hőmérséklet egyértelmű függvénye. A hőtan második főtörvénye, tapasztalati kifejezése az entrópaifüggvénnyel matematikai formában.
17./ Ideális gázok állapotváltozásai:izochox, izobár és izotherm állapotváltozások. Ezek munkavégzése, hatásfoké és fajhője.
18./ Ideális gázok adiabatikus és politrópikus állapotváltozása. Az állapotváltozások munkavégzése, hatásfoka és fajhőj., A politrópikus állapotváltozás és a
többi jellegzetes állapotváltozás kapcsolata.
19./ Körfolyamatok és munkavégzésük. Carnot körfolyamat és hatásfoka, munkavégzése. Tetszőleges /elvben megfordítható/ körfolyamatok közelítése Caxnot körfolyamattal.
20./ Az általános gáztörvény molekuláris alakja. Boltzmann állandó és kiszámítása. Gázmolekulák átlagsebessége. A molekulák kinetikus energiájának és a hőmérsékletnek
a kapcsolata /egyenlő hőmérsékletű gázmolekulák./
21./ Az entrópiafüggvény, mint a hőtan második főtörvényének matematikai egyenlete. A thermodinamikai folyamatok, változások irányának meghatározása az entrópiafüggvennyel. Izotherm változás esetére igazolja, hogy A D S > 0 pedig valószínűbb állapotba való átmenetet jelez D S < 0 pedig valószínűtelenebbe való átmenetet.
22./ Valóságos gázok Vander Waals állapotegyenlete. Halmazállapotváltozások és molekuláris magyarázatuk. /Latens hők/ Telített gőz viselkedéses eltérés a gáztörvényektől. Forrás magyarázata /forráspont és nyomás összefüggése/
23./ Légnemű anyagok /gőzök és gázok/ pV ifagrammja. A kritikus diagramm. Gőzök és gázok megkülönböztetése. Magyarázat a Van dex Waals állapotegyenlet alapján.
Kritikus hőfok és nyomás kifejezése a Van der Waals állandókkal.
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
Vizsgakérdések fizikából 1971. II. félév Vizsgakérdések fizikából 1971. II. félév Vizsgakérdések fizikából 1971. II. félév Vizsgakérdések fizikából 1971. II. félév

A címlap hiányzik. Néhány lapon bejegyzés található, pár oldal kissé foltos.

Állapot: Közepes
2.840 Ft
1.130 ,-Ft 60
6 pont kapható
Kosárba