Előszó
A Vízrajzi Évkönyv e kötetének adatanyaga az előző évihez képest nem változott és az anyag csoportosítása is ugyanaz maradt.
A gépi adatfeldolgozás ütemének megfelelően e kötetben a II. 1-3. és 6, valamint a III. 1. alfejezeteken kivül már a IV. 4. alfejezet táblázatait is számitógéppel készítettük. A gépi számítás a tárgyév, a közelmúlt, továbbá egyes alfejezetekben egy régebbi /a vízállásoknál általában az 1931/40, a talajvizállásoknál az 1954/63/ időszak adataira terjedt ki.
Az adatgyűjtőhálózat című részben a betűrendes összeállítás a Vízgazdálkodási Tudományos Kutató Központ állomásain kivül magában foglalja a vízügyi igazgatóságok és az Országos Meteorológiai Szolgálat kezelésében levő állomásokat is. Az Évkönyv végén az állomáshálózatokról külön-külön térképet mellékelünk.
Az év hidrometeorológiai és hidrológiai jellemzése című fejezet általánosságban ismerteti a csapadék és léghőmérséklet alakulását, valamint tájékoztat a napfénytartamról és a szabad vízfelszín párolgási viszonyairól. Jellemzi továbbá a felszíni és talajvízjárást, a jég- és a gázlóviszonyokat, valamint a belvízi elöntések tájékoztató adatait is közli.
A felszíni vizek fejezetében ugyanazoknak az állomásoknak közöljük a napi vízállásadatait és a jellemző értékeit, mint az előző kötetben. Ugyanúgy változatlan maradt a napi vízhozamadatoknak és a felszíni vízhőmérséklet jellemző értékeinek a terjedelme is.
Az adatok kiegészítéseképpen feltüntetjük a fontosabb vízhozamgörbéket, a mederszelvényeket és a jellemző mércékre vonatkozó vizállásgörbéket. A nagyobb folyók jégviszonyairól grafikus összeállítás tájékoztat, a gázlóviszonyokat a legkedvezőtlenebb gázlómélységek ábrái szemléltetik.
A felszín alatti vizekre vonatkozó fejezetben a jellemző talajvízállásadatok anyagának és a források vízhozammérési adatainak terjedelme nem változott. A karsztvízszint alakulásáról néhány karsztkut vízállásgörbéje tájékoztat.
A hidrometeorológiai adatok című fejezetben közölt térképek, ábrák és adatok tulajdonképpen a I. fejezetben leirt hidrometeorológiai jellemzést egészítik ki. Az előző Évkönyvhöz képest a változás csak annyi, hogy a rövid idő alatt hullott nagy csapadékok anyaga és a hótakaró vastagságára vonatkozó rész némileg csökkent, viszont a hóvizegyenérték adatanyaga a több állomáson végzett mérés következtében kissé növekedett.
A meteorológiai anyagot az Országos Meteorológiai Szolgálat bocsátotta rendelkezésünkre.
A múlthoz hasonlóan ezúttal is kérjük az Évkönyv használóit, hogy a kötetre vonatkozó esetleges észrevételeiket közöljék és a talált hibákra figyelmünket hívják fel.
Vissza