Előszó
Ez a jegyzet a Budapesti Műszaki Egyetem Vízgazdálkodási Főiskolai Kar nappali és levelező tagozatos hallgatói számára készült. A kibocsátás időpontjában érvényes tantervhez és tematikához igazodva tartalmazza a tárgy előadásainak anyagát, és elősegíti a gyakorlati feladatok megoldását.
A "Vízépítési szerkezetek I." című tárgy négy fejezetre épül fel. Ezek:
1. Az épületszerkezetek rövid áttekintése
2. Faszerkezeti kialakítások egyes módozatai
3. Acélszerkezetek (kivonatos ismertetés)
4. Vízépítési acélszerkezetek
Az egyes fejezetekben ismertetett szerkezetek természetesen nem tartalmazzák az összes szerkezeti kialakításokat, csak a gyakorlatban legfontosabbakat ismertetjük.
A tantárgy a Statika, a Szilárdságtan és az Építéstan I. (Építőanyagok) c. tárgyakra épül fel, illetve feltételezi ezeknek a tantárgyaknak alapos ismeretét, és megalapozza a szaktárgyak és a szaktárgyakon belül ismertetett szerkezetek jobb megértését. A tárgy címe és tartalma között, ha a fejezetcímeket nézzük, látszólagos ellentmondások vannak, hiszen csak a 4. fejezetben tárgyaljuk a kimondottan vízépítési szerkezeteket. A gyakorlatban azonban a vízépítési szerkezetek mellett más jellegű szerkezeteket is kell készíteni, amelyek szorosan kapcsolódnak a vízépítési szerkezetekhez és nélkülözhetetlenek. Ezek: különböző épületek (gátőrházak, raktárak, színek, stb.), tartóoszlopok, pillérek, máglyák stb., fa- vagy fémszerkezetű áthidalások, A vízépítési szerkezetek megismeréséhez szükség van az általános szerkezetek ismeretére.
Vissza