Előszó
A XIII. kerület a főváros északi részén terül el. Már korai történelmi időkben lakott terület volt. Innen került elő az ún. angyalföldi kincslelet, amely azt bizonyítja, hogy már az őskorban éltek emberek ezen a földön.
Elismerésre méltó kultúrája a Mediterráneum felé mutatott. A Rákos-patak dunai torkolata mellett állt hajdan a rómaiak Transaquincum nevű váracskája.
A középkor folyamán települések húzódtak a Duna mellett: Szentlászló, Jenő és Újbécs. Majd a történelem vihara elsodorta ezeket a falvakat.
Szentlászló község épületeinek és templomának köveit Kecskemétre és Alsónémedibe hordták el még a török uralom előtt.
A hódoltság idején a Rákos mezeje hatalmas kaszáló volt. Határait az idegeneknek nem volt szabad átlépniük. A törökök kiűzése után erre a területre az osztrák birodalom örökös tartományaiból érkeztek telepesek. A XVIII. század második felének összeírásaiból név szerint ismeretesek azok a szőlősgazdák, akik nemcsak bort termeltek, hanem gazdálkodásukkal megkötötték a hatalmas pusztaság futóhomokját.
Kiemelkedett a sík vidékből a Nagylőportorony, amely mutatta az itt állomásozó tüzérség jelentőségét. A Vácról ide telepedett tébolyda akkor világviszonylatban elismert intézmény volt.
A kiegyezés után gyorsuló ütemben indult meg és folytatódott a külterület iparosodása. Az itteni szőlőbirtokosok tőkés vállalkozóknak adták el földjeiket, akik szívesen húzódtak a Belvárosból ide, mert a külterületen alacsonyabbak voltak a telekárak. így alakult ki a Hajógyár, a Láng Gépgyár, a Schlick vasöntöde képzett és társadalmi kérdésekre nyitott munkássága.
Az iparosodás fokozódásával a külterület benépesedett és ipari jellegű külvárossá vált. 1938-ban úgy kezdte meg működését a magdolnavárosi elöljáróság, hogy a Terézváros kültelki részéből és az Újlipótvárosból új kerületet hoztak létre.
Napjainkban a XIII. kerület most próbálja megtalálni helyét gyorsan lejátszódó jellegváltozásában. Az ipari tevékenység átalakul, a szolgáltatás — mint a gazdálkodás része — erősödik. Környezetünk múltja, lakóhelyünk ismerete segít bennünket a jövő útjainak a felismerésében.
Vissza