Előszó
Részlet:
Vízminőségvédelem Magyarországon
1. Adottságok
Magyarországon a felszini vizek ugrásszerű szennyeződése az ötvenes évek elején kezdődött. A háború utáni újjáépítés, az iparosodás és a nagymértékű városiasodás a vízvédelmi problémák előidézőivé váltak. A vízminőségvédelem feladatainak megvilágításához szükséges Magyarország földrajzi és vízgazdálkodási helyzetének ismertetése.
Magyarország a Kárpát-medencében terül el, területe kereken 93 000 km . Legfontosabb vízfolyása a Duna, amely az országot nyugati és keleti részre osztja. A Duna vizgyüjtő-területe Magyarországon a 2 Drávával együtt 46 300 km . Az ország másik nagy vízfolyása a Tisza, amely a Nagy-Alföldet szeli ketté, és Jugoszláviában torkollik a Dunába. Vízgyűjtő területe 46 730 km . Hidrológiailag tehát az ország két fő vízgyűjtő területre oszlik.
Az ország hegyvidékekben szegény, területének 2/3-ad része alföld, csaknem 1/3-ad része dombvidék és csupán 3 %-a hegyvidék. Az ország területének 3/4-ed része alkalmas mezőgazdasági megművelésre.
Magyarország nyugati szomszédja Ausztria, az északi országhatár Csehszlovákiával és a Szovjetunióval közös, a keleti szomszédunk Románia, mig délen Jugoszláviával közös az országhatár.
Magyarország lakossága 10 millió. Az ország fővárosa Budapest, 2 millió lakossal. Négy olyan nagy város van, melynek lélekszáma meghaladja a 100 ezer lakost; Miskolc, Debrecen, Pécs és Szeged. Az egészségtelen centralizáltságra jellemző, hogy az ország lakosságának 20 %-a, az iparnak 47 %-a van a fővárosban.
Kedvezőtlen körülmény, hogy a felszini vízkészlet eloszlása térben és időben ugyanilyen aránytalan. Magyarország felszini kisvizi vízkészletének 95-99 %-a külföldről érkezik. Valamennyi nagyobb vízfolyás az országhatáron tul ered. Osztrák és jugoszláv területről érkezik, majd a jugoszláv határt alkotja a Mura és a Dráva. Az osztrák-magyar határt lépi át a Rába, a Lapincs, a Pinka, a Gyöngyös, a Répce és a Lajta. A Bajor-medence, Ausztria és a Morva-medence vizeinek zömét gyűjti össze a csehszlovák-magyar határ egy szakaszát képező Duna. Csehszlovák területről érkezik öt nagyobb vízfolyás, melyek közül négy a Tisza vízkészletének jelentős részét szállítja. A Tisza felső folyása szovjet területen eredő vizeket gyűjt össze. A Tisza balparti mellékfolyói mind román területről érkeznek, közülük a legjelentősebb a Szamos és a Maros. Az ország vízrendszerének vázát és lényegét tehát a külföldről érkező nagyobb folyók határozzák meg. Hozzájuk csatlakozik a hegyvidéki és síksági terület Magyarországon eredő néhány vízfolyása: a Zala, a Marcal, a Kapós és a Zagyva.
Vissza