Előszó
Gyöngyös a köréje települt falvakkal és a mögötte magasodó Mátra hegyvonulatával szemet, szívet gyönyörködtető vidék, szülőföld, a kisebb haza, a tájat és a történelmet formáló nép munkájának sok száz éves tanúságtevőivel ékes föld. A város neve, a határrésznevek, a környező falvak megőrizték az ősi nemzetségek, vezérek neveit (Pata, Tarján, Bene, Aba, Zsadány, Fügéd stb.), nyelvünk ősi szókészletére (Farkasmály, Kékes, Ágasvár, Veresmart), vagy éppen a honfoglalás előtti népességre utalnak.
A Mátravidék népeinek alkotása a kultúrnövényekkel és építészeti emlékekkel teli táj. Munka, alkotás és védelem egy évezreden át. Vitézek, vezérek, királyok, nemes és nemzetes urak, névtelen polgárok és neves személyiségek formálták, védték és művelték a várost, a környező falvakat, a Mátravidéket. Róluk olvashat az olvasó. A korábbi években előadásokban, most írásban éled újra a történelem. A vidék honfoglalás előtti, majd a honfoglalástól 1849-ig tartó történetével ismerkedhet meg e lapokon az olvasó. A folytatás egészen napjainkig "A gyöngyösi katonai helyőrség 200 éve " című kötetben (Horváth László 1999-ben kiadott művében) található.
A történelmi folyamat ábrázolása megköveteli, hogy a szűkebb szülőföldről kitekintsünk, és a távolba vezető, mégis szorosan a mi sorsunkat alapozó vagy befolyásoló eseményeket, áramlatokat és személyeket is megidézzük. A történelemben a kis helyi élet összefüggésben van a nagyobb, esetleg távol zajló, de meghatározó gazdasági, politikai, kulturális áramlatokkal, eseményekkel Ez a törekvés kissé szélesebb alapokat érzékeltet, egyben azonban igényli az olvasó türelmét is. Viszonzásképpen a megértés, a látásmód, a hitelesítés ügyét szolgálja, így hát megéri a fáradságot és a türelmet.
Tiszteletadó emlékezés, követendő példaállítás a szerző és a kiadó célja az államalapítás ezredik évfordulója alkalmából.
Vissza