Előszó
Ebben a könyvben a világháború húsz év előtti idejének a legvéresebb harcai elevenednek meg, a toporoutzi és rarancei szörnyű küzdelmek, amikor az oroszok folytonosan túlnyomó erővel támadták...
Tovább
Előszó
Ebben a könyvben a világháború húsz év előtti idejének a legvéresebb harcai elevenednek meg, a toporoutzi és rarancei szörnyű küzdelmek, amikor az oroszok folytonosan túlnyomó erővel támadták Pflanzer-Baltin hadállásait, amelyeket azonban a legnagyobb erőfeszítéssel sem tudtak bevenni.
A toporoutzi és rarancei borzalmas küzdelmekről ma már a középiskolák tanulói is tanulnak a világtörténet során s most már tudjuk, hogy Toporoutz és Rarance a világháború harcainak legvéresebb színhelye volt s hogy a Brusszilov-féle orosz támadás idején használt ágyú-pergőtűz Dante pokla volt modern instrumentumokkal s a modern haditechnika acélördögeivel.
A 306. és 307. honvédgyalogezred (magyar dandár) örök dicsősége, hogy az orosz haderők tömegét itt véres küzdelmekben halálra verte.
Én is, mint e magyar dandár egyik szakaszának (307. honv. gy. ezr. I. zlj. IV. szd. 3 szksz.) a parancsnoka, részt vettem elejétől végig ezekben a harcokban s napról-napra naplót is vezettem s jegyezgettem ágy úszó mellett is. Többeknek a biztatására most feldolgoztam jegyzeteimet. Talán nem lesz érdektelen, hisz közvetlen szemlélet folytán sok benyomás és lelki élmény van benne.
Ez a könyv talán érdekelni fogja azokat a bajtársakat, akik résztvettek itt, a magyar faj harci erényeit csak öregbítő, dicsőséges küzdelmekben, de talán érdekelni fogja azokat is, akik nem vettek részt a világháborúban, - érdekelni fogja az, hogy hogyan küzdötte végig azokat a nagy harcokat egy népfelkelő zászlós, aki akkor civilben a pozsonyi kir. kath. főgimnáziumnak tanára volt.
Balatonzamárdi, 1936 július.
Vitéz Veszprémy Dezső
Vissza