Előszó
Végre itt van, amire vártunk. Egy programnyelv, amelyet olyan egyszerű használni, mint a Visual Basicet, viszont szinte minden feladat megoldható benne: létrehozhatunk a segítségével ActiveX...
Tovább
Előszó
Végre itt van, amire vártunk. Egy programnyelv, amelyet olyan egyszerű használni, mint a Visual Basicet, viszont szinte minden feladat megoldható benne: létrehozhatunk a segítségével ActiveX vezérlőelemeket, összetett adatkezelő alkalmazásokat, hálózaton keresztül vezérelhető kliens-szerver vagy éppen intranetes-Internetes programokat, dinamikusan csatolható eljárásgyűjtményeket, ActiveX objektumokat más alkalmazásoknak kölcsönadni kész objektumszervereket és természetesen önálló futásra képes hagyományos programokat is.
Korábban csak a Microsoft alkalmazások makronyelveként használhattunk Visual Basicet. Az ActiveX megoldás szabványossá válásával szinte nincs olyan alkalmazáskategória, amelyek jeles képviselői között ne találnánk az ActiveX szabványt támogató alkalmazáscsomagot. így az MS Excel, MS Access, MS Project mellett Visual Basicben fejleszthetünk alkalmazásokat, objektumokat például az AutoCAD, Map, MapGuide grafikai, tervező, térinformatikai alkalmazásokhoz, a Genie folyamatirányítási alkalmazáshoz, az adatbázis-kezelő rendszerek fejlesztésére kihegyezett Power fejlesztőeszköz csoporthoz, és a példákat oldalakon sorolhatnánk tovább. Elterjedtsége okán mindenképp érdemes megtanulni Visual Basicben programozni. Nem csak az elterjedtsége nőtt meg a Visual Basicnek, hanem mint programnyelv, a színvonalai is. Képességei és lehetőségei, teljesítménye minden programfejlesztési célra alkalmassá teszi. Igazi objektumorientált nyelvvé vált. Már nem csak az elődefiniált eseményeket használhatjuk, saját eseményekkel bővíthetjük a lehetőségeinket. Akár callback függvényeket, több szálon futó komponenseket is fejleszthetünk. A fejlesztőrendszer fordítója már képes különböző szempontok szerint optimált natív kódot is előállítani. A könyv három plusz egy funkcionális egységre oszlik. Az első rész a Visual Basic 5.0 fejlesztőrendszer kezelését, menüparancsait, ablakait, párbeszédpaneljeit, a beépített varázslókat ismerteti röviden. A könyv közepe ismerteti a Visual Basic 5.0 programozási nyelvet, a nyelv szerkezetét, a nyelv elemeit, változótípusokat, objektumtípusokat, vezérlőelemeket, műveleteket. A Professional változat ismertetését tűztük ki célul. A könyv vége, azaz a függelék előtti része a legfontosabb programozási feladatok megoldására ad tippeket. Ez is Professional változatban megoldható feladatokra tér ki, mint például egy objektumszerver alkalmazás létrehozása, Internetes alkalmazás fejlesztése. A függelék szinte kizárólag a hibaüzenetek értelmezéséről szól, elhagyva a fordítás alatti hibaüzeneteket, de bevéve a vezérlőelemek futás alatti hibaüzeneteit. A Visual Basic 5.0 verzióját több operációs rendszer alatt is futtatható, a képernyőn megjelenőket a Windows 95 alatt futó változattól vettük kölcsön a szemléltetéshez.
Vissza