Előszó
I. kötet
Ez a kötet rövid szemlét óhajt tartani a növények világa felett. Vázlatos képet kíván adni arról a végtelen változatosságról, mely a növényországban a szerves világ kezdete óta megnyilatkozik. Ha az élet kifürkészhetetlen titkaiból még vajmi keveset tudtunk is ellesni, ha a szorosan vett élet tudománya, az absztrakt biológia elé még csupa kérdés mered, a konkrét tudomány, a botanika, a növényi élet tárgyait és jelenségeit a tapasztalati tények, a közvetlen szemlélet alapján már be tudja nekünk mutatni. Hiszen a föld szárazulatának felszínén, de sokszor még a tenger mélyén is a növényzet uralkodik, a szabad természetben a földrajzi tájkép mellett a növénytakaró, a vegetáció adja meg elsősorban környezetünk jellegét. A növényzet közvetlenül vagy közvetve szolgáltatja legfőbb táplálékainkat, nyujtja használati tárgyainkat. Fontosságát, az emberi nemhez való közvetlen, szoros kapcsolatát tehát fölösleges hangsúlyoznunk. De hangoztatnunk kell annak szükségét, hogy a növényvilágról rendszeres ismereteket szerezzünk. Bár végeláthatatlan sok új fogalommal, elnevezéssel kellene megismerkednünk, ezeket lehetőleg elkerüljük s csak azokat magyarázzuk, melyekről az olvasottabb közönség már hallott vagy olvasott s amelyeknek a gyakorlati élethez is valami közük van. Mindenesetre a botanikai tudásnak alapeleme, abécéje, a növény, a növényfaj, nemzetség ismerete marad. Erdőn-mezőn a természetjáró ember, kezdve a kiváncsi iskolásdiákon, először a szemébe tűnő virág, cserje, fa, hasznos növény neve után érdeklődik. A kertész, az erdész nem nélkülözheti a kert, az erdő növényeinek ismeretét s a műveltebb európai népek általános műveltségéhez tartozik hazájuk legjellegzetesebb néhány száz növényének név szerint való ismerete...
II. kötet
A Viruló természet című munka első kötete "A növények világa" 1944-ben, a német megszállás idején a nyomdában teljesen kiszedett állapotban sokszorosítását és könyvpiacrajutását várta. A beállott sorsdöntő események a könyv megjelenését jó három évvel kitolták.
A kényszerű zökkenő ellenére is úgy hisszük, a könyv nem vesztette el időszerűségét. Sőt ellenkezőleg, egy elsősorban mezőgazdasági államban a termelés megsokszorozódott feladatai közepette még inkább előtérbe került a mezőgazdaság fötárgya: a növény, minden állati és emberi élet létalapja, melyről könyvünk minden vonatkozásban korszerű ismertetést kíván nyujtani.
Vissza