Előszó
A VIRÁGKÖTÉSZET FOGALMA, JELENTŐSÉGE, FELADATAI, SZINTJEI
Fogalma, jelentősége
A virágkötészet olyan tevékenység, melynek során a dísznövénytermesztés által megtermelt virágokból, gyűjtött növényi részekből és ipari segédanyagokból kedvező esztétikai hatású kötészeti munkákat (pl. csokrokat, virágtálakat, koszorúkat) hozunk létre.
Annyiban különbözik más képzőművészeti ágaktól, hogy anyaga élő és mulandó növényi rész. A növény a természetben kialakult egység, és ezt kell a virágkötőnek a törvényszerűségek figyelembevételével egymás mellé rendeznie, hogy szépségük fokozódjon.
Jelentősége, hogy ezzel növeljük a feldolgozott anyagok, virágok esztétikai és pénzbeni értékét.
A virágkötészet jelentősége együtt változik az életszínvonallal. Ha növekszik az életszínvonal, megnő a kereslet is a szép, igényes és drágább virágkötészeti termékek iránt.
Az életszínvonal csökkenésekor a vevők legelőször a sokak szemében luxuscikknek számító virágvásárlást hagyják el, vagy csökkentik. Jelentős az eltérés a különböző jövedelemkategóriájú rétegek között, városon pedig többet és gyakrabban vásárolnak virágot, mint vidéken (mert nincs kiskert).
Feladatai
A virágkötészet feladatai közé tartozik, hogy az emberi sorsfordulókat, ünnepeket (pl. esküvő, karácsony, névnap, születésnap, temetés) szebbé, hangulatosabbá, ünnepélyessé tegye.
A belső termek, környezetünk díszítése virágokkal is történik. A beültetett és tűzött virágtálak, vázadíszek, fali díszek az otthonok és középületi helyiségek kellemes, otthonos hangulatát teremtik meg.
A virágkötő azzal, hogy szép, ízléses készítményeket hoz létre, fejleszti a közízlést, részt vesz környezete esztétikai nevelésében.
Az ízlésesen becsomagolt és díszített ajándéktárgyakkal, csokrokkal örömet szerezhetünk ismerőseinknek. (1. ábra)
A készítmények nem maradnak meg az utókornak, még a száraz- és művirágokból készült díszek is idővel elvesztik szépségüket. Régi korok virágkötő művészete csak leírásokból, festményekről, fényképekről, vagy szobrok, épületek díszítőelemeként ismerhető meg.
Vissza