Előszó
SZOCIOLÓGIAI ALP1SMERETEK
Előszó
Immáron 20 éve, hogy a szociológia tudománya beépült a felsőoktatás tanrendjébe. A szociológiai ismeretek oktatásának mindenekelőtt az a célja, hogy a bármely szakterületre készülő főiskolai, egyetemi hallgatók képet kapjanak leendő szakmájuk, foglalkozásuk társadalmi beágyazottságának sajátosságairól, illetve arról, hogy saját munkájukat, életüket, gondolkodásukat milyen szociális folyamatok, események kísérik. A szociológia elsajátítása révén a hallgatók megismerik azokat a társadalmi összefüggéseket, folyamatokat és szabályszerűségeket, amelyek tevékenységük kereteit megszabják, képesek lesznek ezen tágabb és általánosabb dimenziókat átlátni, megérteni, s ezáltal saját társadalmi helyzetüket és esélyeiket adekvátan definiálni.
E célok teljesítésével a szociológia tudománya szerves részt vállal az értelmiségképzés feladatköréből. Napjainkban, amikor a felsőoktatás metodológiai, tartalmi és műfaji átalakulása van napirenden, a szociológia megkerülhetetlen kompetenciákat képvisel, hiszen kiemelkedő hangsúlyt fektet a gondolkodás, a megértés, a logikai rendszerek átlátásának fejlesztésére. Ez a társadalomtudomány az alapvető ismeretek mellett kiemelt szerepet tulajdonít a gondolkodás, a szemlélet, a szociológiai látásmód elsajátíttatásának.
Mindezen megfontolások alapján és az említett célok követésének szellemében készítettük el ezt a tankönyvet, amelyet ezúton ajánlunk az olvasó szíves figyelmébe. A felsőoktatás utóbbi években tapasztalható átalakulási folyamatai: a hallgatói létszám emelkedése, az egyes intézmények által működtetett szakok, képzési irányok számának növekedése, az általuk képviselt szakterületek specializációja, új diplomás képzések megjelenése, a képzési formák sokszínűvé válása stb. nagy kihívást jelentett, amennyiben sokak számára használható, differenciált képzési irányokban, sokrétű oktatási formában alkalmazható tananyag kidolgozása vált szükségessé. Ezen kihívásoknak megfelelni törekedvén olyan kiadványt alakítottunk ki, amely multifunkcionalitása révén sokféle igényt képes kielégíteni. A szociológia alapkérdései mellett néhány olyan témát is tárgyal, amely speciális érdeklődési igényeket követ. Másfelől ez a könyv struktúrája révén is a széleskörű felhasználhatóságot szolgálja: egyszerre jegyzet, tanulási útmutató, és szöveggyűjtemény.
Minden egyes szociológiai téma feldolgozása követi ezt a hármas szerkezetet.
1. A jegyzet-rész tartalmazza, elemzi azokat a legfontosabb ismereteket, elméleti tudásokat, amelyek a témaegység elsajátításához nélkülözhetetlenek.
Vissza