Előszó
Napjainkban életünk elképzelhetetlen a villamos berendezések használata nélkül. Az ezekre vonatkozó ismeretek különösen fontosak az energiaátalakítás, energiaátvitel, méréstechnika, szabályozástechnika, robotika, hírközléselmélet, információk közlése, tárolása, feldolgozása témakörök valamelyikével foglalkozó mérnök számára. A Villamosságtan című, háromkötetesre tervezett sorozat célja a felsorolt területeken alkalmazott villamos hálózatok alapvető számítási módszereinek bemutatása.
Az első kötet a villamos hálózat alapfogalmait és a stacionárius üzemű, vagyis az egyenáramú és a periodikus -ezen belül a szinuszos - áramú hálózatok számításának elvi alapjait tárgyalja.
A második kötetben a villamos hálózatok átmeneti jelenségeiről és a mintavételezett jelekkel működő, vagyis diszkrét idejű hálózatokról esik szó. Az ezekre vonatkozó számítások különböző integráltranszformációk - így a Fourier-, a Laplace-, a z-transzformáció - felhasználását igénylik. Ezért az integráltranszformációk definícióját, egyes tulajdonságait is tartalmazza ez a kötet.
A harmadik kötet két témával: a gráfelmélet alkalmazásával és az elosztott paraméterű hálózatokkal foglalkozik. A gráfelmélet és hozzá kapcsolódva a mátrixalgebra elősegíti, hogy a hálózatot egységes rendszerként kezeljük és az első két kötetben megismert módszerek alapján az összefüggéseket a gépi számításra könnyen alkalmazható alakban kapjuk. Az elosztott paraméterű hálózatok közül a legfontosabbak a távvezetékek. A kötetből a távvezetékek elmélete megismerhető.
Mindegyik kötet elsősorban lineáris hálózatok analízisét tárgyalja, de kitér néhány olyan meggondolásra, amely nonlineáris hálózatokra vonatkozik. Szintézis feladatokkal, valamint elektronikus hálózatokkal nem foglalkozik ez a sorozat.
Az itt tárgyaltak megítéléséhez némi felsőfokú matematikai ismeretek, így a differenciál- és integrálszámítás, a differenciálegyenletek, a mátrixalgebra egyes fogalmainak, tételeinek alkalmazása szükségesek.
A számítási módszerek megértéséhez tartozik a készség a témába vágó feladatok megoldására. Ezért az elmélethez csatlakozva példákat is bemutatunk.
Vissza