Előszó
A következőkben olyan fogalmakat ismertetünk, amelyek felhasználásával lehetséges a hálózat felépítésének matematikai leírása.
1.1 Gráfok és részgráfok
A hálózat gráfja a hálózat ágainak és...
Tovább
Előszó
A következőkben olyan fogalmakat ismertetünk, amelyek felhasználásával lehetséges a hálózat felépítésének matematikai leírása.
1.1 Gráfok és részgráfok
A hálózat gráfja a hálózat ágainak és csomópontjainak egymáshoz illeszkedését jellemzi függetlenül attól, hogy az ágakat milyen hálózati elemek alkotják.
Ha a hálózat elemeit az ábrázolásnál egy-egy vonaldarabbal helyettesítjük úgy, hogy az elemek egymással összekötött pontjának a megfelelő vonalak közös pontja felel meg és a vonalaknak más közös pontja nincs, akkor a hálózat egy gráfját ábrázoltuk. A hálózat ágainak a gráf ágai (élei), az ágak csatlakozási pontjainak a gráf csomópontjai (csúcsai) felelnek meg. Az 1.1 a. ábrán látható hálózat egy gráfját az 1.1 b. ábrán vázoltuk. A gráf éleit és csúcsait sorszámmal látjuk el. A csúcsok sorszámát zárójelbe tesszük.
A csomóponthoz csatlakozó elemek száma megadja a csomópont fokszámát. (Pl. az 1.2 ábrán a csomópont fokszáma 4.)
A csomóponthoz csatlakozó ágakat a csomóponthoz, a csomópontot az ághoz illeszkedőnek is mondjuk. Pl. az 1.1 b ábrán látható gráf (1) csomópontjához az 1, 2, 4, 5 jelű ág, a 3 jelű ághoz a (2) és (3) csomópont illeszkedik.
A hálózat alapegyenleteinek, a Kirchhoff egyenleteknek felírásához vonatkozási irányokat kell felvennünk. Ha ezen vonatkozási irányokat a hálózat gráfjának ágaihoz is hozzárendeljük, irányított gráfot kapunk (1.1 c. ábra).
Az olyan csomópont, amely csak egyetlen ághoz illeszkedik: végcsúcs és végcsúcshoz illeszkedő ág neve: végelem.
Általában az ághoz tartozónak tekintjük az ághoz illeszkedő két csomópontot is. A csomópont nélküli ágat megkülönböztetésül nyitott ágnak hívjuk.
Az olyan csomópont, amely nem illeszkedik egyetlen ághoz sem, izolált csomópont.
Vissza