Előszó
A villamos háztartási gépek és készülékek gyártása és főleg széleskörű alkalmazása mindössze csak egy félévszázados múltra tekinthet vissza. A rendelkezésünkre álló adatok szerint a múlt század utolsó évtizedében jelentek meg először a chicagói (1893), londoni (1894), majd genfi (1896) kiállításokon, de szélesebb körű alkalmazásukra csak jóval később, századunk második és harmadik évtizedében került sor. Az elmúlt félévszázad alatt a háztartási gépek és készülékek népes családja fejlődött ki és terjedt el az egész világon így hazánkban is. Romániában a háztartásokban alkalmazott villamos készülékeket és gépeket dinamikusan fejlődő ipari vállalatok (a marosvásárhelyi ELECTROMURES, a Curtea de Arges-i ELECTROARGES, a temesvári ELECT ROBANAT, ELECTROMOTOR és ELECTROMÉTAL, a nagyváradi METALICA és ELECTROMETAL, a szatmári AUGUSZTUS 23, a bukaresti ELECTROBOBINÁJUL, a Gaesti-i hűtőszekrénygyár, a Sadu-i mechanikai gyár stb.) állítják elő, amelyek nagy része a Szerszámgép- Elektrotechnika- és Elektronikaipari Minisztériumhoz, más része a Könnyűipari Minisztériumhoz tartozik. Ezeken kívül egy sor, az UCECOM-nak, illetve a néptanácsoknak (helyiipar) alárendelt vállalat készít háztartási készülékeket. Természetes tehát, hogy a háztartások e készülékekkel való ellátottsága állandóan növekvő irányzatot mutat. Mint ilyen a villamossághoz mindenkinek, a család minden tagjának, valamennyire értenie kell, mert különben elképzelhetetlen a háztartási villamos készülékek gazdaságos és veszélytelen üzemeltetése. Könyvünk célja ennek a „szakképzésnek" az előmozdítása, segítése. Jellegénél fogva könyvünk nem sorolható sem a szigorúan értelmezett szákkönyvek vagy tankönyvek, sem a népszerűsítési célokat szolgáló munkák közé. Ezeknél az utóbbiaknál jóval több és pontosabb ismeretet kívánunk adni az OLVASÓ-nak, de anélkül, hogy ezáltal könyvünk elektrotechnikai, hűtéstechnikai szakkönyvvé válnék.
Éppen ezért, tekintetbe véve azt is, hogy könyvünk tartalmánál fogva széles népréteget érdekel, az egyes témakörök tárgyalása során a bonyolultabb kérdéseket nem ellenezzük, hanem csak a tényeket és összefüggéseket közöljük, azokra az alapismeretekre támaszkodva, amelyeket a középiskolában tanítanak.
A könyv használhatóságának növelése érdekében különös hangsúlyt fektettünk a háztartási készülékek működési elvének, gazdaságos és veszélytelen üzemeltetésének és karbantartásának a problémájára.
Reméljük, hogy OLVASÓINK a könyvet (amely magyar nyelven hazánkban az első ilyen jellegű kiadvány ezen a téren) időszerűnek, hasznosnak és könnyen érthetőnek találják.
Vissza