Előszó
ELŐSZÓ
A Villamosgépek II. tankönyv a villamosenergiaipari ágazató erősáramú szakközépiskolák számára készült, s a villamosgépek tantárgynak a vonatkozó MM „Tanterv és utasítás"-ban a IV. osztályok részére előírt tananyagát tartalmazza. Témája: a III. osztályban megismert villamos alapgépek elméletével és gyakorlati alkalmazásával kapcsolatos egyes fontosabb kérdések részletesebb vizsgálata, valamint néhány különleges villamos gép s ezek alkalmazásával összefüggő kérdések.
A könnyűnek nem mondható anyag megértéséhez és megtanulásához feltétlenül szükséges az elektrotechnika s a harmadikos villamosgépek tananyagának alapos ismerete, kellő matematikai felkészültség és nem utolsósorban a tárgy iránti megfelelő érdeklődés.
A könyv megírásánál komoly nehézséget jelentett az, hogy a harmadikos tananyagot tartalmazó Villamosgépek I. tankönyv még nem jelent meg. Ennél is nagyobb gondot okozott annak megítélése, hogy a kérdéseket milyen részletességgel, milyen mélységig, mekkora terjedelemmel stb. célszerű tárgyalni ahhoz, hogy az anyag megfelelő színvonalú, az ipar igényeit is kielégítő, ugyanakkor megtanítható és megtanulható is legyen. Az olyan mértékű leegyszerűsítés, amely az adott, igen kis óraszám mellett az előírt teljes anyag ismertetését lehetővé tette volna, nem felelt volna meg a szakközépiskolai oktatás jelenlegi színvonalának; a szükségesnek ítélt részletességgel történő tárgyalás esetén viszont az a veszély fenyegetett, hogy a kis óraszám miatt mind a tananyag tanításánál, mind tanulásánál komoly nehézségek adódhatnak. Mivel az eredeti tanterv jóváhagyása óta elhatározott és végrehajtott tananyagcsökkentés lehetővé teszi, illetve előírja bizonyos kevésbé fontosnak vagy éppen nem időszerűnek tartott részek elhagyását, ez egyben azt is biztosítja, hogy a szükséges részletességgel tárgyalt teljes tananyagból a csökkentés után megmaradó részek az adott óraszám mellett is megtaníthatok és megtanulhatók legyenek. Vannak azonban a tananyagcsökkentés miatt a tananyagból kimaradó témák között olyanok (pl. a vezérelt áram-irányítók, egyenáramú hajtások stb. kérdései), amelyek rövidesen igen fontosnak és szükségesnek bizonyulhatnak, ezért kihagyásuk a tankönyvből semmi esetre sem lenne indokolt.
A könyv tehát lényegében az eredetileg előírt teljes tananyagot tartalmazza, s azt a szakközépiskolai oktatás követelményeinek megfelelő színvonalon tárgyalja, foglalkozik helyenként a legkorszerűbb megoldásokkal is, szerkezete azonban olyan, hogy lehetséges egyes fejezetek vagy fejezetrészek elhagyása anélkül, hogy ez az érthetőség rovására menne. Az anyag ugyanis igen sokrétű, a fejezetek nem kapcsolódnak egymáshoz szorosan, s az egyes fejezeteken belül is vannak részek, melyek elősegítik ugyan a leglényegesebb kérdések jobb megértését, de nem elengedhetetlenek ahhoz. Vannak olyan részek is, amelyek csak a teljesség kedvéért vagy a kötelezőnél nagyobb érdeklődést tanúsítók számára kerültek be a könyvbe.
Vissza