Előszó
ELŐSZÓ
Villamos gépek címszó alatt foglallipzni lehet a forgógépek — különböző motorok, generátorok, forgó átalakítók, valamint a nyugvó átalakítók — transzformátorok, egyenirányítók — működési...
Tovább
Előszó
ELŐSZÓ
Villamos gépek címszó alatt foglallipzni lehet a forgógépek — különböző motorok, generátorok, forgó átalakítók, valamint a nyugvó átalakítók — transzformátorok, egyenirányítók — működési elvével, szerkezeti felépítésével, méretezési problémáival, üzemi tulajdonságaival, használatukkal és üzembentartásukkal. Ilyen széles tárgykör részletes ismertetése azonban kötetekre menő anyag lenne.
Ebből a könyvből — amelyet egyben technikumi tankönyvként is használnak — az olvasó az alapvető ismereteket sajátíthatja el. Ezek képessé teszik egy-egy részletprobléma behatóbb tanulmányozására.
Az általános elektrotechnika ismeretében, — amelyet az első fejezet ismétlésképpen röviden összefoglal, — a villamos gépekben lezajló jelenségek néhány alapjelenségre vezethetők vissza. Megkíséreltük a gépfajták közös tulajdonságait, szerkezeti elemeit (pl. mágneses kör, indukált feszültség, tekercselés stb.) kiemelni, azokat egységesen tárgyalni. A gépfajtákat emiatt nem azok fejlődésének történelmi rendjében tárgyaljuk, hanem didaktikai okokból az egyszerűbbtől a bonyolultabb felé haladva.
Bonyolult matematikai bizonyítások helyett lehetőleg szemléltető valószínűsítésekkel igyekszünk magyarázni a jelenségeket. Érintjük á gépszámítás alapjait is, de csak abból a célból, hogy bemutassuk a közölt képletek használhatóságát. Nem tekintjük feladatunknak, liogy a korszerűen kihasznált gépek tervezését bemutassuk, de alapokat próbálunk nyújtani a gépekben lezajló folyamatok számszerű követéséhez.
Érintünk néhány olyan részletkérdést is, amelyek középiskolai szinten a gépek működésének megértéséhez nem feltéllenül szükségesek. Ezeket a részleteket apróbetűvel szedettük abból a célból, hogy mint ,,nem kötelező olvasmányok" e tárgy kedvelőit a továbbképzésre ösztönözzék.
A képleteket mértékfüggetlen alakban írtuk, a számításokat Giorgi mértékrendszerben végeztük.
Vissza