Előszó
Vilhelm Károly 1943-ban született Aradon. Kolozsvárott végezte a "Ion Andreescu" Képzőművészeti Akadémiát festő szakon, Kádár Tibor és Abodi Nagy Béla tanítványaként. 1967- től 1974-ig Marosvásárhelyen élt, ahol művészi, művészeti közéleti tevékenysége mellett a Pedagógiai Intézet Rajz-művészettörténet Tanszék tanára, tanszékvezetője volt. 1974-ben költözött Magyarországra. Életét, művészetét jobbára ezek a periódusok szakaszolják. Munkásságának első, igen termékeny és mindenképpen meghatározó szakaszát az Erdélyben töltött évek jelentik.
Származása, a gyermek-és ifjúkor környezete, szellemi és érzelmi hatása óhatatlanul nyomot hagytak egyéniségén, művészetének alakulásában. Úgy is, mint alkotásait tápláló emlékanyag, úgy is, mint a művésszé érlelődés fogékonyabb éveit meghatározó közeg. Arad és Kolozsvár a gyermekkor, a tanulóévek, az első művészi próbálkozások színhelye, Marosvásárhely a felelős művésszé-emberré formálódás, az örökre szóló barátságok, hitek, vállalások városa. Vilhelm életének első harminc esztendeje Erdélyhez kötődik. Öles gyökereivel, életét, művészetét determináló emlékeivel. Ebből az időszakból Magyarországon alig találunk eredeti művet. A művész őrzi még néhány korai munkáját, s néhány régi képe reprodukcióját. Emellett csupán a kortárs újságok írásaira, fotodokumentumaira támaszkodhatunk. Szerencsére v a korabeli romániai, főként a magyar nyelvű sajtó rendszeresen tudósított a kiállításokról, közölte a tárlatokon szereplő festményeit, grafikáit. Sokszor a nívó emelésére az ő metszeteivel, rajzaival illusztrálták a lapszámot is.
A hatvanas évek végén, hetvenes évek elején készült fametszeteinek, festményeinek stiláris sajátosságairól például csak ezekből a színtelen újságnyomatokból szerezhetünk némi információt.
Tehetsége, művészi képessége korán jelentkezett. Már a középiskolában kezdte a képzőművészet mesterségbeli alapjainak elsajátítását, a korabeli tudósítások tanúsága szerint jelentős eredménnyel. Az aradi lapok dicsérik komolyságát, szorgalmát, tehetségét. Első mestere Soós István aradi festő-és szobrászművész, aki a század elején a budapesti Képzőművészeti Főiskolán Rudnay Gyula és Stróbl Alajos tanítványa volt. Vilhelm tőle sajátította el a szakma alapvető ismereteit. Soós István, mint minden Rudnay tanítvány, alapos és megbízható színvonalú művész volt, és ezt tanítványától is megkövetelte. Biztos kézzel irányította ízlését, szemléletét, világnézetét.
Vilhelm Károly művészeti tanulmányait a kolozsvári Képzőművészeti Akadémia festészeti osztályán folytatta, illetve fejezte be 1967-ben. Végzése után a marosvásárhelyi Pedagógiai Intézetben vállalt tanári állást. A kor szokása szerint a művészképzős hallgatónak is kötelező volt állami állást választani.
Vissza