Előszó
A római birodalom nagysága és egységre.
Ha a római világbirodalom előcsarnokaiba lépünk, mit reménylünk ott találni?
Miután Cyrus az ázsiai világbirodalomnak örökségébe lépett, utóda Dárius....
Tovább
Előszó
A római birodalom nagysága és egységre.
Ha a római világbirodalom előcsarnokaiba lépünk, mit reménylünk ott találni?
Miután Cyrus az ázsiai világbirodalomnak örökségébe lépett, utóda Dárius. Hystaspes fia. volt az első,. ki nyugat felé irányzá tekintetét: de a mennyire mi tudjuk, nem volt szándékában keletnek kulturáját a meghódítandó országokba átültetni, keletet és nyugatot egy megmérhetetlen birodalomba összeolvasztani.
Ezt szándékozott tenni a görög világnak a perzsákon megboszúlója. Sándor, de hogy törekvései és alkotásai közepette meghalt, hogy birodalma nem volt hosszú életű, azt eléggé tudjuk. Az ő örökségébe és az azokban foglalt keleti birodalmakéba Róma lépett és ahhoz még egy egész világot csatolt, melyről Sándor és azok kik ő előtte éltek, semmit sem tudtak; „azután bizonyost akarék tudni a negyedik szörnyállatról. mely igen különbözött valamennyitől, az igen rettenetesről, melynek fogai és körmei vasból valának, mely evék, és apróra zúzá és a többit lábaival eltapodá. És a néző e következő magyarázatot nyerte: "A negyedik szörnyállat a negyedik ország lesz a földön, mely nagyobb lesz minden országnál és fölemészti az egész földet, letapodja és összerontja azt" (Dániel VII.)
Valamint a folyók a tengerbe ömlenek és az ebből felszálló gőzök ismét az országok fölé vonulnak és azokra hatást gyakorolnak, így az összes népek árjai a római világbirodalomba folytak össze és az egyetlen Kómában halmozták össze kultúráik eredményeit, és a mit a Tiber folyó partjain fekvő világváros gondolt és tett, azt ismét visszaszármaztatta valamennyi néphez és reájok nyomta saját bélyeget. Róma ugyanis nemcsak az országokat hódította meg, hanem a népeket is, nemcsak a földet, hanem a lelkeket is, mindent magába vonva és mindeneknek ismét a magáéból adva.
Vissza