Előszó
Immár hatodik alkalommal szervezzük meg Kaposvári Állategészségügyi Nap címmel a Magyar Állatorvosi Kamara és a Kaposvári Egyetem Állattudományi Kar együttműködésével konferenciánkat, amelynek fő célkitűzése a haszonállattartás időszerű állategészségügyi, és állattenyésztési kérdéseinek megvitatása.
A Szervezőbizottság témaválasztása erre az alkalomra „A csúcsgenetikájú állatok állategészségügyi és állattenyésztési kérdései" címet kapta, amely szervesen illeszkedik a III. Kaposvári Állattenyésztési Napok kiállítási programjához. A téma az állattenyésztés szereplőinek olyan mindenkori kihívása, amely naprakészséget, a tudományos háttérismeretek birtoklását és azok tudatos alkalmazását igényli. Az állat teljesítményét meghatározó genetikai képesség csakis akkor aknázható ki állatkímélő módon, amennyiben az ember által befolyásolt környezeti tényezők összhangban állnak az állat faji, kori, termelési, egyszóval élettani igényeivel.
Mindezekért az idén, Dániából meghívtuk a nemzetközileg is elsők között számon tartott sertés-egészségüggyel foglalkozó állatorvos-kutatót, Jens Peter Nielsen professzort. A genetikai előrehaladás mértékével egyre jobban felértékelődött állati kardiovaszkuláris kérdéskör új ismereteinek bemutatására Horn Péter akadémikus urat kértük fel. Ehhez a témakörhöz kapcsoltan Papp Lajos akadémikus ismerteti számunkra ezzel kapcsolatos merőben új paradigmáját.
A programunk második felében vezető oktató-kutatóinktól, gyakorlati szakembereinktől - anatómiai alapokra helyezve - szerezhetünk újabb információkat a lovakat érintő egészségügyi problémákról (Prof. Dr. Sótonyi Péter és Dr. Túri Árpád), valamint a nagy tejtermelésű szarvasmarhák hazai tenyésztési, állategészségügyi és szaporodásbiológiai kérdéseiről (Prof. Dr. Tőzsér János és Prof. Dr. Huszenicza Gyula).
Köszönetet mondunk a felkért külföldi és hazai előadóinknak, hogy vállalták szűkebb szakterületük bemutatását és különösen azért, hogy kiadványunkban írásos formában is hozzájárultak ismereteink bővítéséhez.
Köszönetünket fejezzük ki mindazoknak, akik segítették ennek a napnak a megvalósítását, külön kiemelve a Nemzeti Kutatási és Technológiai Hivatal pénzügyi támogatását.
Végül minden résztvevőnek tartalmas időtöltést kívánunk a tudományos programhoz, valamint az állattenyésztési kiállításhoz.
Vissza