Előszó
A korszerű felsőoktatás, a bűnüldözés, az igazgatás, az egész rendőrség és bűntetésvégrehajtás munkájának hatékonyabbá tétele egyaránt szükségessé teszi a vezetés színvonalának folyamatos emelését....
Tovább
Előszó
A korszerű felsőoktatás, a bűnüldözés, az igazgatás, az egész rendőrség és bűntetésvégrehajtás munkájának hatékonyabbá tétele egyaránt szükségessé teszi a vezetés színvonalának folyamatos emelését. Ezt hangsúlyozza az MSZMP XIII. kongresszusának határozata is, amikor kiemeli: "...Fejlődésünknek fontos feltétele, hogy teljesebben bontakozzanak ki a szocialista társadalmi rendben, a dolgozók alkotóképességében rejlő lehetőségek, nagyobb követelményeket támasszunk az irányításban és a végrehajtásban egyaránt...", majd így folytatja: "...Minden szinten nagyobb figyelmet kell fordítani a munka megszervezésére, a végrehajtásra és az ellenőrzésre..."
Az egyre növekvő követelmények a különböző szintű vezetők, de az egész személyi állomány alaposabb, sokoldalúbb felkészültségét, a vezetés színvonalának és operativitásának céltudatos fejlesztését teszik szükségessé. E tényezők hangsúlyozottan vetik fel a vezetők kiválasztásának fontosságát; a vezetési és szervezési ismeretek oktatását; a vezetés emberi tényezőinek megismerését és figyelembe vételét; valamint a vezetőképzés és a vezetői továbbképzés fejlesztésének igényét is.
A vezetői tevékenység sohasem általában "valahol", hanem mindig valamilyen szakmai területen, adott konkrét munka- és szolgálati hely keretei között valósul meg. Ez egyben azt is jelenti, hogy a vezetői munka önálló szakmai sajátosságokkal is rendelkezik, amely ismeretek formájában mint szakmai követelmény állítható mindazok elé, akik ilyen tevékenységet már végeznek, vagy végezni fognak. Bár a Rendőrtiszti Főiskola alaptagozatai tekintetében általában nem vezetőképzést végez, de fontos feladata a vezetés és szervezés általános alapismereteinek, törzsanyagának az oktatása. Jelen tananyagunk a vezetéstudományi ismeretek főiskolai szintű rendőrtisztiképzésben elvárt és megkövetelhető - tudományos igényességgel összeállított általános ismeretanyagát tartalmazza.
Meggyőződésünk, hogy a vezetéstudományi ismeretek elsajátítása, majd a gyakorlatban történő alkalmazása hozzájárul a bűnüldöző-igazgatási-büntetésvégrehajtási munka hatékonyságának növeléséhez, a rendőri-büntetésvégrehajtási egységek ütőképességének, harckészségének fokozásához.
Vissza