Előszó
Vezetéslélektani, a vezetés elméletéhez és gyakorlatához kapcsolódó ismereteket tartalmazó könyvet tart kezében az Olvasó. E könyvet a szerző elsősorban a pedagógia területein vezető szerepet betöltőknek ajánlja.
Magyarországon a vezető(tovább)képzés az utóbbi néhány évben egyre intenzívebb.
E képzéshez számos - vezetéssel foglalkozó - kiadvány nyújt segítséget, amelyek többsége elsősorban az ipar területén működő vezetőkhöz szól. A pedagógiai intézmények azonban sok összetevőjükben különböznek az ipari szervezetektől, ezért e terület vezetői számára nehezen - vagy nem - adaptálhatók az ipari nagyvállalatok vezetőinek szóló ismeretek. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a vezető tevékenységének támogatásához sok és sokféle ismeret szükséges a személyiséglélektan és a szociálpszichológia területéről.
Ezek az ismeretek a vezetői munkában, a vezető emberi és vezetői arculatának, vezetési stílusának, módszereinek kialakításában, az emberek közötti kapcsolatok formálásában való jelentőségük szerint három főbb téma köré csoportosítva kerültek feldolgozásra.
Az első témakör - a könyv első három fejezete - a személyiségre vonatkozó legfontosabb elméleteket, a személyiség megismerésének lehetőségeit, módszereit, az egyént vizsgálja, s a vezetői tevékenység szempontjából (is) oly fontos emberi motivációs rendszert.
Ez utóbbi fejezet átvezeti az Olvasót az ember társas lény voltának tárgyalásába. E témakörön belül az emberi kapcsolatokkal, ezek törvényszerűségeivel foglalkozik a második három fejezet.
Végül, az utolsó három fejezet tárgya: a csoport törvényszerűségei, a vezetéshez szükséges képességek, készségek, vezetői stílusok, valamint a társas együttlét egyik fontos kérdése: a konfliktuskezelés lehetőségei.
Vissza