Előszó
A vezetési ismeretek tankönyv gyakorló munkahelyi és középszintű vezetőiknek, valamint a technikusminősítő vizsgára készülőknek íródott.
A szerző szándéka az volt, hogy praktikus vezetési ismeretekeit foglaljon rendszerbe, adjon át és lehetőség szerint kerülje az olyan tudományos fejtegetéseket, amelyek - bár elméleti jelentőségük kétségtelen - a gyakorlatban kevéssé hasznosíthatók.
A szándék megvalósítását nehezítette, hogy a gyakorló munkahelyi, illetve középszintű vezetők iskolai végzettsége, feladatköre és a szükséges vezetési ismeretek köre is jelentősen eltér egymástól. Ennél is nagyobb a különbség a pályájuk elején álló, a termelő-szervezetek belső világát alig ismerő fiatalok, technikusminősítő vizsgára készülők, valamint a nagy gyakorlattal rendelkező vezetők tapasztalatai, ismeretei között.
Ráadásul a beosztott vezetői munkakörben levőiknek ismerniük kell a felsővezetési célokat, eszközöket, módszereket is, amelyek segítségével éppen az ő tevékenységüket szabályozzák.
E sokrétűség (heterogenitás) következtében a szerző végül is egy kézikönyv jellegű, a praktikus vezetési ismereteiket okszerűen (összefüggésrendszerében) bemutató tankönyvet kíván átadni az olvasónak.
A kézikönyv jellegiből adódóan a technikusminősítő vizsgára való felkészüléskor, a vezetői önképzés, továbbképzés különböző formáinál célszerű kijelölni azokat a fejezeteiket, vagy fejezetrészeiket, amelyek a későbbi beszámoltatás tárgyát képezik.
Szomorú hír a „magolás" módszerét követőknek, hogy ez a könyv minden kérdést kétszer, vagy többször is tárgyal, más-más oldalról vagy összefüggésrendszerben közelítve meg a problémát. A tárgyalásnak ez a módja is utal az emberekkel való foglalkozás bonyolult, összetett voltára, a vezetés komplex jellegére.
A vezetés végül is nagyon egyszerű célt tűz maga elé: „csak" mások munkájának összhangját kell megteremtenünk és fenntartanunk az adott feladat végrehajtásának körülményei közepette. Ennek az „egyszerű" célnak a megvalósítása azonban jelentős tárgyi tudást, előzetes tapasztalatot és gyakran nagyon összetett intézkedéssort igényel.
Az egyszerűség kedvéért ezt a folyamatot nevezik vezetésnek.
Az egyes fejezetek végén levő összefoglaló -, ellenőrző kérdések segíteni kívánnak a lényeges megállapítások kiemeléséiben, valamint az ismeretek elsajátításának (ön)ellenőrzésében.
A könyv nagyon sok új fogalmat tartalmaz a vezetés irodalmában járatlan olvasó számára.
Vissza