Előszó
Kevés olyan tudomány van, mint a vezetéselmélet Úgy érezzük, hogy mindannyian értünk hozzá, hiszen az életben lépten-nyomon kerülünk olyan helyzetbe akaratlanul is, hogy vezető szerepbe...
Tovább
Előszó
Kevés olyan tudomány van, mint a vezetéselmélet Úgy érezzük, hogy mindannyian értünk hozzá, hiszen az életben lépten-nyomon kerülünk olyan helyzetbe akaratlanul is, hogy vezető szerepbe kényszerülünk. Természetesen a gazdasági társaságok kinevezett felső- és középvezetői egészen más helyzetben vannak. Nekik tudatosan készülniük kell erre a feladatra, sőt már kiválasztásuk is különleges feladat, hiszen bebizonyosodott, hogy egyes képességek, emberi tulajdonságok hiánya miatt alkalmatlanok lehetnek a vezetői posztra.
A helyzetet tovább nehezíti, hogy a vezetési ismeretek irodalma nem tud kész recepteket adni. Igen hamar kiderül, hogy a szituációk végtelen variációjában a módszereket is különbözőképpen kell megválasztani. Ezért a vezetést nemcsak megtanulható tudománynak és gyakorlati elemekből álló szakmának, hanem művészetnek is nevezik.
Az előbb elmondottak már jelzik, nem könnyű feladatra vállalkozik az, aki el akarja sajátítani a vezetéselmélet alapjait. Ez a jegyzet azoknak a vasúti szak- és továbbképző tanfolyamokon résztvevő kollégáknak készült, akik középvezetői munkakör betöltésére jogosító bizonyítványt fognak kapni. Ez az egy könyv azonban nem pótolhatja a bőséges szakirodalom részletes tanulmányozását, amelyet a gyakorlati munka során is folytatni kell. Erre biztatok mindenkit - hiszen mint mindenben az életben, ezen a téren is mindig megjelennek az új kutatási eredmények, gyakorlati tapasztalatok. A jó vezetőt pedig hangsúlyozottan jellemzi, hogy folyamatosan önképzéssel is fejleszti magát.
A jegyzet összeállításánál figyelembe kellett vennem, hogy a rokon és határtudományok főbb részeivel is megismertessem az olvasót (természetesen a terjedelmi korlátok figyelembevételével). A témakörök sorrendje ugyan meghatároz egy irányt, de az egyes fejezetek viszonylagos önállósága lehetővé teszi a „szemezgetést". Azt javaslom mégis, a könnyebb érthetőség kedvéért egyetlen fejezetet se hagyjon ki. A tanulás és a vizsgára való felkészülés megkönnyítése érdekében a tankönyvben sok gyakorlati példa található és a fejezetek végén ellenőrző kérdések olvashatók.
Azt azonban semmiképp ne felejtse el a kedves olvasó, hogy csak könyvből nem lehet megtanulni az emberek, munkafolyamatok és szervezetek vezetését. Nagyon sok megfigyelés, kínnal és keservesen megszerzett tapasztalat árán, sok esetben a megérzés, az intuíció felhasználásával lehet jó eredményeket elérni.
E gondolatok jegyében kíván mindenkinek sikeres elmélyülést és felkészülést a vezetési ismeretek tanulásához.
A szerző
Vissza