Előszó
Az 1990/91. oktatási évtől a vezetési és szervezési ismeretek elsajátításához új tantárgyi jegyzet szolgál.
Már egy ideje nyilvánvaló volt, hogy a régi jegyzetet meg kell újítani.
Az eredeti jegyzet végül is hét éve került kiadásra. Tartalmát - a szerző korszerű szemlélete folytán - már akkor jócskán áthatotta a rendszerszemlélet és az informatika. Mégsem adhatta elő az ismeretanyagot az információtechnika világszínvonala szerint, mert elszakadt volna a hazai valóságtól. Vállalatainknál a gépi adattechnika derékhadát tízezres nagyságrendben ún. középségek alkották; a számítástechnikában pedig egész Kelet-Európa évtizedes elmaradásban volt, amit a Nyugat embargó-politikája is konzervált.
Azóta hét-nyolc esztendő telt el. A magyar informatika nagyot lépett előre, kiváltképpen a mini- és mikrogépek (PC-k) tömeges elterjedésével, hálózatok és munkahelyi terminálok kiépülésével. A jegyzet egyes részeit tehát valóban túlhaladta az idő. Ám ugyanebben az időben az informatika élvonala is minőségi ugrást jelentő fejlődésen ment át; vagyis az ún. „technológiai rés" ma nem kisebb, mint hét éve volt.
Mostanában új távlatok nyíltak meg előttünk. Az utóbbi két esztendőben bekövetkezett politikai fordulat hazánkban és egész Kelet-Európában nem várt, reális esélyt ad arra, hogy belátható időn belül behozzuk egy 40-50 éves történeti korszak reánk erőszakolt elmaradását. Ám gazdaságunk intézményi, vezetési és informatikai felzárkózása Európához nemcsak esély, hanem egyúttal kényszerítő szükségszerűség is lesz az előttünk álló egy-másfél évtizedben.
Ideális lenne, ha ehhez egy egészen új jegyzetet adhatnánk kézbe, amely a mai, legmagasabb szintű vezetési, szervezési és informatikai ismeretek (the state-of-the-art) korszerű foglalatát nyújtaná. Be kellett azonban látnunk, hogy ennek nem jött el az ideje: be kell érnünk rövid életű, áthidaló megoldással.
Az elkövetkező éveket valószínűleg egymást követő, gyors változások fogják jellemezni. Ebben az átmeneti időben eleinte együtt él a régi és az új - a technikákban és a fejekben egyaránt. A tananyagnak is - Janus arccal - a múltba és a jövőbe kell tekintenie.
A jegyzet e kettős feladata miatt maga is két részből áll: Az 1983-as kiadású jegyzetet, kisebb részben átdolgozva, nagyobb részében változatlanul meghagyva, VEZETÉSI ÉS SZERVEZÉSI ISMERETEK - ELSŐ RÉSZ címen adjuk kézbe, mely tehát így megtartja eredeti tematikai felépítését, terjedelmét és (részben) régi hangsúlyait.
A vezetés és szervezés az épülő magyar piacgazdaságban című, rövid MÁSODIK RÉSZ két fejezete kiegészíti a tanultakat olyan további gondolatokkal és tudnivalókkal, amelyeket a kor általános, illetve szakmai követelményeihez való felzárkózáshoz és a lépéstartáshoz még ismerni kell.
Vissza