1.059.898

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A 175 éves Kisalföldi Gépgyár története

EIVRT Kisalföldi Gépgyár története

Szerző
Lektor
Kiadó:
Kiadás helye:
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 110 oldal
Sorozatcím:
Kötetszám:
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN:
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal illusztrálva. Német nyelvű összefoglalóval.

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Előszó

Győr város legrégebbi - jogfolytonosság alapján -, a mai napig is működő üzemének alapjait Stádel József iparosmester vetette meg 1808-ban, szerszámkovács-műhelyének megnyitásával. Ez a műhely... Tovább

Előszó

Győr város legrégebbi - jogfolytonosság alapján -, a mai napig is működő üzemének alapjait Stádel József iparosmester vetette meg 1808-ban, szerszámkovács-műhelyének megnyitásával. Ez a műhely 1862-ben nyerte el hivatalosan a gyári címet, s 1949-ig, a kisüzemek államosításáig folyamatosan a Stádel család tulajdonában volt. A megváltozott viszonyok után, mint Kisalföldi Gépgyár folytatta munkáját, és 1973. január elsejétől az Egyesült Izzó Kisalföldi Gépgyára néven működik.
Az 1983-as év fontos határkő a gépgyár életében. 175 éve rakták le az alapjait, és 10 éve került az Egyesült Izzó nagy családjába, hogy egy teljesen más profillal - a vákuumtechnikai gépgyártással- adjon új színt Győr város iparának. A kettős évforduló jegyében született meg e tanulmány.
A Kisalföldi Gépgyár 175 éves múltjának felelevenítésével megismerkedhetünk a Stádel-féle mezőgazdasági gépgyár tevékenységével, mely hozzájárult Győr megyében a korszerű gépek gyártásával - a külföldről behozott gépek egyidejű kiszorításával - a mezőgazdaság fejlődéséhez.
A XIX. század 40-es éveiben a Győr megyei nagybirtokosok a kézi erő részbeni pótlására és felváltására igyekeztek birtokaikat gépesíteni. Hazai mezőgazdasági gépgyártás hiányában a szükséges gépeket a fejlett nyugat-európai államokból, Németországból, Franciaországból, Angliából szerezték be.
Az első hazai mezőgazdasági gépgyárak a nemzeti ipar megteremtésére irányuló törekvések jegyében a reformkorban jöttek létre. Az országos igényeket ezek nem tudták kielégíteni, de a magyar gyáripar úttörőiként jelentős szerepet játszottak az ország társadalmi-gazdasági fejlődésének előmozdításában.
A pesti Röck István, Vidats János gépgyáraival szinte egyidőben, vidéken talán elsőként kezdte meg az üzemszerű termelést Stádel József, majd fia, Károly szerszámkovács-műhelye. Az üzemből kikerülő első mezőgazdasági gépek és eszközök versenyképesek a pesti gyárak termékeivel. A Stádel-üzem tevékenysége különösen jelentős az 1860-as években, amikor a külföldi mintára készült gépek már az eredeti külföldi termékekkel is felveszik a versenyt, amit a megye nagybirtokain történt alkalmazásuk is bizonyít. A Stádel-féle céhes üzem, majd gyár kis létszámú, de kitűnő képzettségű szakmunkásgárdájával a XIX. század egész időszakában jelentős szerepet játszott Győr megye mezőgazdaságának gépi ellátottságában, fejlesztésében. A gyár profilja különböző hatásokra időközben jelentősen megváltozott, s ha keresztülment is válságokon, napjainkban is él a gyár, s hasznos tagja szocialista iparunknak.
A 175 éve folyamatosan működő üzem, majd gyár elért eredményei indokolttá teszik, hogy részletesen megismerjük történetét, tevékenységét. Vissza

Veszprémi György

Veszprémi György műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Veszprémi György könyvek, művek
Megvásárolható példányok
Állapotfotók
A 175 éves Kisalföldi Gépgyár története A 175 éves Kisalföldi Gépgyár története

Az előlapon ajándékozási bejegyzés található.

Állapot:
3.480 ,-Ft
17 pont kapható
Kosárba