Előszó
Lassan hat évtizede, hogy fiatalemberként Veszprémbe kerültem és egyike vagyok azon sokaknak, akik nem ide születtünk, csak valamilyen oknál fogva megtelepedtünk itt, és úgy megszerettük ezt a...
Tovább
Előszó
Lassan hat évtizede, hogy fiatalemberként Veszprémbe kerültem és egyike vagyok azon sokaknak, akik nem ide születtünk, csak valamilyen oknál fogva megtelepedtünk itt, és úgy megszerettük ezt a várost, mintha valaha őseink generációi is itt éltek volna. Az „őshonos" veszprémiekkel együtt még ennél is többen élünk e szépséges tájon olyanok, akik ma már alaposabban szeretnénk megismerni lakóhelyünket, közvetlen környezetünket és annak változásait: városunk (a régebben vagy ma hozzá tartozó kisebb-nagyobb településekkel: pl. ma Gyulafirátót és Kádárta) távoli és közeli múltját; változásainak, növekedésének és fejlődésének történetét; az e tájban élt vagy ma is itt élő emberek életének természeti és általuk teremtett feltételeit; Veszprém lakosai társadalmi és emberi együttélésének összetett, rendkívül bonyolult kapcsolódásait, valamint azoknak szervezeti kereteit. Mindezen jogos kívánság megvalósításához szeretnék segítséget nyújtani munkám közrebocsátásával.
Az évtizedek során Veszprém történeti múltját többek között olyan nagy történész-kutató egyéniségek tárták fel, mint Bán Ferenc, Gutheil Jenő, Hungler József, Korompay György, a Lukcsics testvérek (József és Pál), Pfeiffer János, Tilesch Nándor és mások. A városukat szerető emberek között mindig voltak, ma is élnek és (remélem) lesznek is olyanok, akik úgy gondolkodnak, nem csak érdemes, fontos is feltárni, megmutatni környezetünk igazi értékeit és szépségeit. Ezen alkotók közül számomra is nagy segítséget jelentettek: dr. Csiszár Miklós, Gy. Lovassy Klára, Hogya György, dr. Kredics László, dr. M. Tóth Antal, Molnár Jánosné, Somfai Balázs, Veress D. Csaba, Wöller István és mások munkái. Mindezek ellenére munkám során gyakran éreztem egy megbízható, jól megszerkesztett városmonográfia, szakmai érvekkel megalapozottan alátámasztott értékelés és iránymutatás hiányát. A városban dolgozó, felkészült és szorgalmas kutatók munkája ellenére a 20. század történéseinek feltártsága a leghézagosabb. Márpedig Veszprém városa és az itt élő emberek életében évszázadok óta az elmúlt kilenc-tíz évtizedben történtek a legmélyrehatóbb és egyben a legdrasztikusabb változások: háborús borzalmak során bekövetkezett mérhetetlen pusztítások emberi életekben és anyagiakban, katonai megszállások, társadalmi, politikai és gazdasági rendszerváltozások, forradalmi remények és megtorlások, korábban elképzelhetetlen gazdasági és kulturális fellendülés, a városszerkezet és a városkép nagyobb részének gyökeres megváltoztatása stb.
Vissza