Előszó
A kéttannyelvű szakközépiskolai oktatás céljára iskolánk kiadásában készült "Megállapodások-elvek-intézmények" c. - magyar-angol-német nyelven több kiadást megért - tankönyv , a korábbiakhoz képest számos, alapvető változást tartalmazó újabb, negyedik kiadása vált sürgetően időszerűvé. Olyan változások mentek végbe a világgazdaságban, az Európai Unióban, a magyar gazdaságban amelyek nem csak a tények frissítését, hanem sok kérdésben szemléletbeli változást is indokolnak.
Ezt igényli a gyakorlatiasabbá váló szakközépiskolai oktatás is. Ezekhez képest mellékes érv, hogy az előző -harmadik- kiadás kifogyott. Arra törekedtünk, hogy ne csak tankönyvet, hanem tanári kézikönyvet adjunk kollégáink kezébe.
Kiadványunk egyszerre kívánja szolgálni a nemzetközi gazdasági ismeretek tantárgy oktatását, az Európai Unió jobb megismerését és a csatlakozási felkészülést valamint a kéttannyelvű oktatást.
A tankönyv tartalmi ismertetése helyett -ebben eligazít a részletes tartalomjegyzék- oktatótársaink, a tanulók és a könyv minden használójának szíves figyelmébe ajánlunk néhány kiemelten fontos részt. 1. A globalizáció.
Korunk egyik sokat emlegetett, sokféleképp magyarázott jelensége. Megkíséreltük, amennyire lehetett, egyszerűen, tényekkel, adatokkal alátámasztva bemutatni a globalizáció lényegét. Az oktatás folyamatából egyszerűen lehetetlen kihagyni. Minden, ami a világgazdaságban, az Európai Unióban, Magyarországon gazdasági téren lezajlik, a globalizáció jegyében, kényszere alatt történik.
2. A nemzetközi kereskedelem rendező elvei, a kereskedelempolitika eszközei.
Állandóan szembe találjuk magunkat velük, akár a GATT-WTO-ról, akár a régiók közti gazdasági kapcsolatokról és legfőképp ha az integrációkról van szó. A fogalmak gyakran makacs szívóssággal, kényszerítő erővel jelennek meg mindennapi híreinkben, életünkben.
Vissza