1.062.087

kiadvánnyal nyújtjuk Magyarország legnagyobb antikvár könyv-kínálatát

A kosaram
0
MÉG
5000 Ft
a(z) 5000Ft-os
szállítási
értékhatárig

A Bükk hegység üveghutái

Szerző
Szerkesztő
Grafikus
Fotózta

Kiadó: Szerzői kiadás
Kiadás helye:
Kiadás éve:
Kötés típusa: Ragasztott papírkötés
Oldalszám: 105 oldal
Sorozatcím: Officina Musei
Kötetszám: 2
Nyelv: Magyar  
Méret: 24 cm x 17 cm
ISBN: 963-7221-72-7
Megjegyzés: Fekete-fehér fotókkal, illusztrációkkal.
Értesítőt kérek a kiadóról
Értesítőt kérek a sorozatról

A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról
A beállítást mentettük,
naponta értesítjük a beérkező friss
kiadványokról

Fülszöveg

E munka a szerző 1979-ben megjelent A Bükk hegység üveghutái című kismonográfiájának második, bővített kiadása. Kiadását elsősorban az elmúlt másfél évtized új kutatási eredményei indokolják, amelyek jelentősen bővítik eddigi ismereteinket.
A Bükk hegység nyugati lejtőin a 18-19. század fordulóján viszonylag rövid ideig működtek üvegkészítő műhelyek, üveghuták. A rendkívül faigényes termékelőállítás hamar felélte az erdőségeket és nem volt lehetőség az üzemek új, fában gazdag területekre való áttelepítésére. A diósgyőri koronauradalomban sokkal kedvezőbbek voltak a feltételek. Ezért a Bükk hegység Diósgyőrhöz közeli erdőségeiben az 1710-es évektől közel két évszázadon át gyártottak üveget, s a vízben, termőföldben szegény, emberi letelepedésre úgyszólván alkalmatlan területeken az üvegkészítésnek köszönhetően alakultak ki hutatelepülések, amelyek nevükben az üveghuták vándorlási irányát is jelzik (Ohuta - ma: Bükkszentlászló, Újhuta - ma: Bükkszentkereszt, Répáshuta és... Tovább

Fülszöveg

E munka a szerző 1979-ben megjelent A Bükk hegység üveghutái című kismonográfiájának második, bővített kiadása. Kiadását elsősorban az elmúlt másfél évtized új kutatási eredményei indokolják, amelyek jelentősen bővítik eddigi ismereteinket.
A Bükk hegység nyugati lejtőin a 18-19. század fordulóján viszonylag rövid ideig működtek üvegkészítő műhelyek, üveghuták. A rendkívül faigényes termékelőállítás hamar felélte az erdőségeket és nem volt lehetőség az üzemek új, fában gazdag területekre való áttelepítésére. A diósgyőri koronauradalomban sokkal kedvezőbbek voltak a feltételek. Ezért a Bükk hegység Diósgyőrhöz közeli erdőségeiben az 1710-es évektől közel két évszázadon át gyártottak üveget, s a vízben, termőföldben szegény, emberi letelepedésre úgyszólván alkalmatlan területeken az üvegkészítésnek köszönhetően alakultak ki hutatelepülések, amelyek nevükben az üveghuták vándorlási irányát is jelzik (Ohuta - ma: Bükkszentlászló, Újhuta - ma: Bükkszentkereszt, Répáshuta és Gyertyánvölgy). Az üvegkészítők - eltekintve a kezdetektől - döntően szlovákok voltak, akik ablaküvegeket és öblösüvegeket állítottak elő. Az öblösüvegek túlnyomó része közönséges használati tárgy, korabeli elnevezéssel parasztüveg volt. Csak a 19. század közepe táján honosodott meg a kristály stílus, melynek a metszéssel, gravírozással történő díszítés volt a jellemzője.
A bükki üveghuták termékei mára a múzeumi gyűjtemények féltett műtárgyainak sorába tartoznak. Vissza

Tartalom

BEVEZETÉS 5
A DIÓSGYŐRI KORONAURADALOM GAZDASÁGI FEJLŐDÉSÉNEK FŐ VONÁSAI A 18. SZÁZADBAN 11
AZ ÜVEGGYÁRTÁS KEZDETE A BÜKK HEGYSÉGBEN 20
AZ ÚJHUTAI ÜVEGGYÁRTÁS TÖRTÉNETE 28
A RÉPÁSHUTAI ÉS A GYERTYÁNVÖLGYI ÜVEGHUTÁK 38
KÍSÉRLETEK A GYERTYÁNVÖLGYI ÜVEGGYÁRTÁS FELTÁMASZTÁSÁRA 50
ÜVEGHUTÁK A BÜKK HEGYSÉG NYUGATI RÉSZÉN 56
A BÜKKI ÜVEGHUTÁK TÁRGYI EMLÉKEI 60
ÖSSZEGZÉS 73
IRODALOM 76
DIE GLASHÜTTEN DES BÜKK-GEBIRGES (Auszug) 80
KÉPEK 88

Veres László

Veres László műveinek az Antikvarium.hu-n kapható vagy előjegyezhető listáját itt tekintheti meg: Veres László könyvek, művek
Megvásárolható példányok

Nincs megvásárolható példány
A könyv összes megrendelhető példánya elfogyott. Ha kívánja, előjegyezheti a könyvet, és amint a könyv egy újabb példánya elérhető lesz, értesítjük.

Előjegyzem