Előszó
E könyvecskével igyekeztem jelenlegi nemzeti létünk múltba nyúló gyökereinek főbb ágaiból részleteket bemutatni. Éppen ezért a teljesség igénye nélkül készült, s a benne leírtak csupán morzsái annak a nagy egésznek, melynek bizonyos részei még ma is ismeretlenek.
E mű lényegét tekintve egyedülálló történeti nagylátószögű lencse, mely igyekszik a tényekre szorítkozni, s a témák magvát tárgyalni úgy, hogy közben bemutatja az azokkal kapcsolatos esetleges különböző elképzeléseket, melyek esetenként akár ellent is mondhatnak egymásnak, ugyanakkor nem szándékozik állást foglalni egyik állítás igaza mellett sem. Ezt az egyénre bízza. A kaleidoszkóp jellegből következően természetes, hogy nem elégíti ki minden olvasó elvárását, viszont a könyv végén felsorolt irodalomjegyzékben szereplő művek elérhetők a témák iránt behatóbban érdeklődők számára.
Feladatául azt szántam e gyűjteménynek, hogy lobbantsa fel történelmi múltunk emléklángjait a lelkek mélyén szunnyadó zsarátnokból, s keltse fel az olvasó kíváncsiságát, ösztönözze átgondolását, késztesse továbbolvasásra és kutatásra.
Létrejötte a dr. Novák Ákos vezetése alatt, a Szakszervezetek Csongrád megyei Könyvtára (ma Délalföldi Bibliotéka Könyvtár) által szervezett Táltos olvasótábor létezésének köszönhető, s annak, hogy én is részese lehettem e személyiségfejlesztő és léleképítő találkozónak.
Ajánlom minden magyarnak, táborosnak és táboron kívülinek, határon innen és túl. De főként annak a két vajdasági fiatalnak, Varnyú Gabriellának és Sátai Andreának, akik ráébresztettek 1992-ben Pusztamérgesen arra, hogy mennyire nem ismerjük nemzeti múltunk gyökereit, s hogy mekkora szükség volna egy ilyen könyvre minden magyar könyvespolcán.
Szeged, 1993. február 6.
Vér Sándor
Vissza