Előszó
Részlet:
"Az elmúlt évben azzal a bevezetővel kezdtük tanulmányainkat, hogy a vendéglátás több évezredes múltra tekint vissza és mindig hozzá tartozott az általános emberi kultúrához. Akkor mindezt nem fejtettük ki részletesebben. Ezért ismét visszatérünk a témához, de most már a vendéglátás rövid történelmi ismertetésének keretében. Induljunk ki hát a régi nagy kultúrákból mi is, és nézzük meg, milyen társadalmi-gazdasági körülmények hatottak a vendéglátás kialakulására és fejlődésére.
A VENDÉGLÁTÁS RÖVID TÖRTÉNETE
Már Hérodotosz részletesen beszámol műveiben az egyiptomi lakomák fényűző pompájáról. Homérosz írásaiban is igen sokat olvashatunk a görög vendéglátásról, vendégjogról, vendégbarátságról. Az Odüsszeiában, az Iliászban bő részletek mutatják be a különböző étkezéseket, lakomákat, a társadalmi élet fontos eseményeit. Homérosz Achillese például igen járatos volt a vendéglátás szabályaiban, értett a gasztronómiához. Az irodalom a valóságot tükrözte. Athénban, Olümpiában és egyebütt, ahova az üzleti élet vagy az ünnepi játékok miatt sok idegen érkezett, jelentős számú vendéglő és szálláshely épült.
A rómaiak vendéglátásáról is jelentős irodalmi emlékeink vannak Ovidius, Horatius műveiben. Ezek szerint a rómaiaknál már olyan vendéglátóhelyek is voltak, ahol lóváltásra, éjjeli szállásadásra rendezkedtek be, sőt fürdővel is szolgáltak a fáradt utasoknak.
1. A magyar vendéglátás kialakulásáról
A hazai vendéglátásról István király uralkodása idejéből maradtak fenn bizonyítékok. 1006-ban már jövedelmező kocsmák is működtek, amit mi sem bizonyít jobban, mint az, hogy az egyházi személyektől megvonta az állam az italmérés jogát."
Vissza